Studia 2 stopnia – co to znaczy? Co powinny wiedzieć osoby chcące pójść na studia?

Decydując się na studia wyższe, należy wiedzieć nie tylko, jaki kierunek wybrać, ale też znać podstawowe pojęcia. Wyróżniamy wiele rodzajów studiów, a więc zanim zdecydujemy się na uczęszczanie do szkoły wyższej, należy nieco więcej się o niej dowiedzieć. Studenci rozpoczynający przygodę z uczelnią wyższą często spotykają się z określaniem studiów I i II stopnia. Co dokładnie oznaczają te określenia i dlaczego, warto je znać?
Studia wyższe I i II stopnia – co należy o nich wiedzieć?
Studia I stopnia to początek nauki na uczelni wyższej. Jest to nauka, która trwa najczęściej 3 lata i kończy się uzyskaniem tytułu licencjata lub inżyniera. W tym czasie student nabywa wszystkie potrzebne informacje do tego, aby móc wykonywać w przyszłości określony zawód.
Ponadto wszystkie przedmioty muszą zostać zaliczone z pozytywną oceną tak samo, jak obrona pracy licencjackiej. W przypadku studiów II stopnia nauka trwa 2 lata, a po jej zakończeniu student uzyskuje tytuł magistra. Często 5-letnie studia są niezbędne do tego, by móc pracować w danym miejscu.
Oczywiście często wystarczający okazuje się też tytuł licencjacki, jednak dla uzupełniania studiów, warto zdecydować się również na magisterskie. W przypadku niektórych kierunków liczba semestrów może być inna, a więc to jak długo będzie trwała nauka, zależy od tego, co będziemy chcieli studiować.
Studia stacjonarne i niestacjonarne
Kolejne definicje, które są równie ważne dotyczą trybu nauki na studiach. Podczas studiów stacjonarnych nauka odbywa się od poniedziałku do piątku zgodnie z planem zajęć. Nieco inaczej wygląda to na studiach niestacjonarnych.
Tutaj odbywają się zjazdy w soboty i niedziele, zazwyczaj co drugi weekend. Może się zdarzyć, że jakieś zajęcia będą się odbywały również w piątki, jednak zależy to już od uczelni.
Studia zaoczne to duże ułatwienie dla osób, które chcą jednocześnie uczyć się i pracować. Niestety nie wszyscy mogą pozwolić sobie na studia dzienne z uwagi na trudną sytuację finansową. Dzięki nauce w weekendy mamy możliwość wykonywania pracy, co umożliwi utrzymanie się i opłacenie studiów.
Dlaczego warto wiedzieć więcej idąc na studia?
Składając dokumenty na studia wyższe już na samym początku, możemy spotkać się z określeniami, które nie są dla nas jasne. Oczywiście po pewnym czasie i tak byśmy się dowiedzieli o co chodzi, jednak dla większego komfortu warto wiedzieć już wcześniej, co nas czeka w szkole wyższej.
Umiejętność rozróżnienia pewnych pojęć pozwoli na znacznie lepsze funkcjonowanie na uczelni i mniejszy stres. Ma to duże znaczenie, zwłaszcza w pierwszych tygodniach nauki.
Może spodobać Ci się również:
Nieumiejętnie wykonana przeprowadzka może wiązać się ze sporym stresem i licznymi błędami. Niestety nie każdy wie, jak zabrać się do tego trudnego zadania. Na szczęście wiele firm oferuje cenne wsparcie…
Czytaj więcej