Jak wygląda rekrutacja na studia? Czy proces rekrutacji różni się w zależności od uczelni?

photo 1631599575881 556a8c416881cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw2OHx8dW5pdmVyc2l0eXxlbnwxfDB8fHwxNjc0Njg4OTk3ixlibrb 4.0.3q80w1080

Aplikowanie na studia wyższe to dla wielu osób, które ukończyły szkołę średnią ogromne możliwości, jeżeli chodzi o pracę w przyszłości. Nie ma więc w tym nic dziwnego, że zainteresowanie studiami jest tak duże. Na co powinny się przygotować osoby chcące wziąć udział w rekrutacji i co może ostatecznie zadecydować o przyjęciu kandydata na uczelnię wyższą?

Rekrutacja na studia – jak wygląda ten proces?

Pierwszym i niezwykle istotnym elementem jest to, że rekrutacja na studia odbywa się drogą elektroniczną. Aby móc wziąć udział w takiej rekrutacji, należy zarejestrować się w specjalnym systemie, podać wymagane informacje i przede wszystkim zmieścić się w terminie rekrutacyjnym.

Osoby, które dostaną się na studia po otrzymaniu wyników zobowiązane są do dostarczenia dokumentacji na uczelnię, gdzie będą studiować. Warto dodać, że rejestracja do każdej z uczelni odbywa się w zakładkach dostępnych na stronie wybranej szkoły wyższej.

Rekrutacja wygląda podobnie na wszystkich uczelniach. Nie ma więc tu znaczenia, czy w naszym zainteresowaniu znajdzie się pedagogika Szczecin, bezpieczeństwo wewnętrzne, czy zupełnie inny kierunek, ponieważ i tak musimy przejść przez proces rekrutacji.

Co zwiększa szanse przyjęcia kandydata na studia?

Wybierając się na studia często towarzyszy nam obawa, czy dostaniemy się na wybrany kierunek. Niestety nie da się przewidzieć, kto dostanie się na wybrane studia. Do czynników, które decydują o przyjęciu na uczelnię zalicza się: wyniki z egzaminu dojrzałości, oceny oraz w przypadku niektórych kierunków zdanie wymaganych przedmiotów na maturze.

Wybór każdego kierunku musi być dobrze przemyślany, ponieważ będzie się z nim wiązać wykonywana w przyszłości praca. Tutaj niezwykle ważne są nasze zainteresowania, i to, co chcielibyśmy robić w przyszłości. Warto również wiedzieć, że nie ma tu znaczenia, na jaki kierunek chcemy się dostać, gdyż istotne są wyniki decydujące o przyjęciu poszczególnych kandydatów.

Na jakie kierunki warto aplikować?

Uczelnie mają bogatą ofertę kierunków dostępnych dla studentów. Dużym zainteresowaniem cieszą się studia pedagogiczne, zarządzanie, psychologia, informatyka, prawo, budownictwo.

Ważne jest to, aby kierunek, chociaż w pewnym stopniu nas zainteresował, ponieważ wtedy studia będą łatwiejsze, a zaangażowanie w naukę większe. Warto dodać, że rozpoczęty kierunek nie musi być równoznaczny z ukończeniem studiów w tym kierunku. Jednak taki krok to strata czasu, gdyż najczęściej tracimy tutaj rok nauki, zanim stwierdzimy, że wybrany pierwotnie kierunek nie jest dla nas.

Może spodobać Ci się również:

photo 1599733589046 10c005739ef9cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1NXx8bWFrZXVwfGVufDF8MHx8fDE2MTgzMDAyMTAixlibrb 1.2.1q80w1080

Jaki jest dobry podkład do twarzy? Dlaczego warto wybierać popularne i sprawdzone marki?

1 lipca 2023

Wybór kosmetyków do twarzy pomimo dużej dostępności nie zawsze jest prosty. W sprzedaży dostępnych jest wiele produktów dobrych marek, co również może powodować pewne problemy z wyborem konkretnego produktu. Czym…

Czytaj więcej