Chcesz uzyskać odprawę od niemieckiego pracodawcy? Dlaczego nie należy działać na własną rękę?

photo 1486125305436 b7144b0734f0cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0MXx8bGF3fGVufDF8MHx8fDE2NjQ2MjM2MTAixlibrb 1.2.1q80w1080

Do zakończenia stosunku pracy w Niemczech może dojść z różnych powodów. Nie zawsze jest to polubowne rozwiązanie umowy, jednak zdarza się też, że dwie strony dochodzą do porozumienia, jeżeli chodzi o zwolnienie. Jak wygląda kwestia uzyskania odprawy w Niemczech i dlaczego warto w tym przypadku skorzystać z pomocy prawnika?

Odprawa w Niemczech – kiedy możesz uzyskać to świadczenie?

Odprawa to jednorazowe wynagrodzenie, jakie może uzyskać pracownik, który został zwolniony. Warto dodać, że jest to pewna forma rekompensaty dla pracownika w przypadku braku możliwości przywrócenia zatrudnienia. Przepisy niemieckie regulują kwestię wypłaty odprawy w określonych sytuacjach.

O odprawę można ubiegać się, gdy została zawarta umowa o pracę lub występują stosowne uregulowania przez układy zbiorowe. Jest ona również zależna od stażu pracy i wielkości firmy, dlatego dobrze jest skorzystać z porady prawnika, aby dowiedzieć się, czy odprawa przysługuje w danej sytuacji.

Zdarza się, też, że pracodawca sam proponuje możliwe rozwiązanie lub wymusza podpisanie umowy kończącej zatrudnienie, zanim jeszcze złożysz pozew o odprawę, abyś nie dochodził swoich praw w sądzie. Jednakże, często takie rozwiązanie może skończyć się niekorzystnie dla pracownika, dlatego bezpieczniej jest zawsze powierzyć sprawę specjalistom z dziedziny prawa pracy. 

Od czego zależy wysokość odprawy w Niemczech?

Wysokość odprawy, jaką może uzyskać pracownik, zależy od wielu czynników. Nie ma tu określonej z góry sumy, a więc jest to kwestia indywidualna każdego pracownika.

Pracownicy mogą zazwyczaj oczekiwać odpraw w wysokości od 0,5 do 1,0 miesięcznego wynagrodzenia za każdy rok pracy. Kwota może być jednak zależna od innych okoliczności, np. stanowiska, decyzji danego sądu pracy.

Kluczowym elementem są negocjacje w sprawie. Niezbędna jest tutaj znajomość niemieckich przepisów w dziedzinie prawa pracy i stosowanie dobrych taktyk. 

Dlaczego pomoc prawnika jest tutaj niezbędna?

Jeżeli zostałeś zwolniony z pracy, jednak nie chcesz tak pozostawić tej sprawy i chcesz złożyć wniosek o odprawę pracowniczą, musisz zacząć jak najszybciej działać. Nie musisz godzić się na warunki dotyczące zwolnienia oferowane przez pracodawcę. Jeśli otrzymałeś wypowiedzenie najlepszym krokiem jest udanie się do prawnika, który jasno określi, jakie masz szanse na uzyskanie odprawy.

Pracownicy zatrudnieni w Niemczech nie zawsze wiedzą, jakie mają prawa i jakie działania, należy podjąć w konkretnych sytuacjach. Kontakt z prawnikiem jest zatem jednym z najlepszych rozwiązań. Prawnik bardzo dobrze zna przepisy prawne obowiązujące w Niemczech, dzięki czemu będzie wiedział, jakie działania podjąć, aby osiągnąć zamierzony cel.

Może spodobać Ci się również:

photo 1492633423870 43d1cd2775ebcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw4OXx8ZGVudGlzdCUyMGRlbnRhbHxlbnwxfDB8fHwxNjM5NDE2MjU2ixlibrb 1.2.1q80w1080

Jak mieć białe zęby? Co zrobić aby biel zębów utrzymała się na dłużej?

1 czerwca 2022

Zęby pełnią bardzo ważną funkcję zarówno, jeżeli chodzi o uśmiech, jak i proces trawienia. Aby stan uzębienia był dobry każdy, powinien przestrzegać zasad higieny, co ma ogromny wpływ na wygląd…

Czytaj więcej