Zwolnienie z pracy – jak się zachować? Czy wypowiedzenie umowy o pracę zawsze jest zgodne z przepisami?

photo 1479142506502 19b3a3b7ff33cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMnx8bGF3fGVufDF8MHx8fDE2NjQ2MjM2MTAixlibrb 1.2.1q80w1080

Otrzymanie zwolnienia z pracy można być bardzo niekomfortową sytuacją. Jednak nie powinno być to powodem do tego, aby się załamywać. W chwili otrzymania zwolnienia należy wiedzieć, jak się zachować i jakie kroki podjąć, jeśli nie będziemy zgadzać się z otrzymanym wypowiedzeniem umowy o pracę.

Wypowiedzenie umowy o pracę – co powinien zrobić pracownik?

Zwolnienie z pracy często bywa dużym zaskoczeniem dla pracownika. Przepisy obowiązujące w Niemczech określają kwestie dotyczące zwolnienia i wręczania wypowiedzenia. Jednak prócz obowiązujących przepisów osoby zatrudnione, powinny wiedzieć również jak, należy postąpić w momencie otrzymania kündigung.

Jeżeli dokument ten jest zgodny z przepisami i nie zawiera błędów pracownik nie może zrobić nic. Jeżeli jednak osoba, która otrzymała wypowiedzenie, zorientuje się, że coś jest nie tak lub nie będzie zgadzała się ze zwolnieniem, powinna w tej sytuacji szybko zareagować.

Co zrobić, gdy otrzymamy wypowiedzenie niezgodne z przepisami?

W momencie, gdy otrzymałeś wypowiedzenie umowy o pracę, musisz mieć świadomość tego, że jest to jednostronne oświadczenie woli. Oznacza to, że nie musisz godzić się na takie rozwiązanie. Co więcej, jeśli uznasz, że zwolnienie jest bezpodstawne, masz prawo do wystąpienia z tym do sądu.

Sąd przeanalizuje dokładnie Twoją sytuację i sprawdzi, czy pracodawca postąpił zgodnie z przepisami. Otrzymując wypowiedzenie, można zwrócić się również do adwokata w celu uzyskania porady prawnej. Dzięki temu dowiemy się, czy wszystko przebiega zgodnie z prawem.

Pracodawca nie może łamać prawa lub liczyć na to, że pracownik nie zna przepisów. Każde takie zachowanie, powinno spotkać się z odpowiednimi konsekwencjami.

Jakie tryby wypowiedzenia wyróżniamy?

W Niemczech wypowiedzenie dzieli się na to złożone z zachowaniem okresu wypowiedzenie i bez zachowania okresu wypowiedzenia. Jeżeli chodzi o wypowiedzenie zwykłe, to tutaj pracownik po otrzymaniu tego dokumentu, musi pracować przez określony czas, który zależy od okresu zatrudnienia. Zupełnie inaczej wygląda to w sytuacji, kiedy mamy do czynienia ze zwolnieniem natychmiastowym.

Nie obowiązuje tu żaden okres wypowiedzenia. Jednak kündigung arbeitsverhältnis może być wręczone wyłącznie z ważnego powodu. Jeżeli pracownik nie naraził się pracodawcy, wykonuje swoje obowiązki sumiennie i przestrzega wszystkich przepisów wręczenie wypowiedzenia natychmiastowego nie jest możliwe.

Może spodobać Ci się również:

photo 1565954786194 d22abeaac3aecropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxOHx8d29ya2VyfGVufDF8MHx8fDE3MDIyOTY0ODd8MAixlibrb 4.0.3q80w1080

Jakie zagrożenia mogą pojawić się w miejscu pracy? Jakie środki mogą Cię ochronić przed niebezpieczeństwem?

1 lutego 2024

Wiele stanowisk pracy wiąże się z pewnym ryzykiem. Aby zapewnić, jak najlepszą ochronę pracownikom pracodawcy przekazują odpowiednie środki ochrony osobistej. Stosowanie ich w takich sytuacjach jest obowiązkowe, a więc pracownik…

Czytaj więcej