Zdjęcie rtg zębów – jak czytać? Kilka ważnych wskazówek

unnamed file 4

Oczekiwanie na wyniki badań często budzi w nas niepokój. Zastanawiamy się, w jakim stanie jest nasze zdrowie oraz, czy będziemy musieli poddać się kolejnym badaniom. Tak samo jest w przypadku rtg zębów. Lekarz stomatolog kieruje nas na nie zazwyczaj wtedy, gdy podejrzewa, że może dziać się coś złego.

Jak odczytać zdjęcie rtg?

Chociaż rtg Białystok to wynik badania, który powinien odczytać stomatolog to czasem przed wizytą, jesteśmy ciekawi jak ono, wyszło. Warto, więc znać kilka podstawowych wskazówek jak odczytać ten wynik. W przypadku próchnicy widać ubytki w zębie, a ich wielkość jest uzależniona od jej zaawansowania.

Rtg zębów Białystok bardzo dokładnie uwidacznia również miejsce, gdzie znajduje się wypełnienie, a także, który ząb był leczony kanałowo. Plomby na zdjęciu widoczne są w białym kolorze, a leczenie kanałowe dodatkowo pokazuje białe paski wzdłuż korzenia.

Trzeba jednak uważać, żeby nie pomylić wypełnienia np. z koroną porcelanową, ponieważ ona także ma biały kolor. Odczytanie wyników jest takie samo, jeżeli chodzi o zwykły rentgen, a także zdjęcie panoramiczne zębów Białystok. Z tym, że to drugie pozwala na sprawdzenie stanu całego uzębienia za pomocą jednego badania.

Interpretację lepiej zostawić lekarzowi

Oczywiście, jeśli sami już wiemy co, oznaczają różne elementy znajdujące się na zdjęciu, możemy na nie zerknąć. Ostatecznie jednak najlepiej jest zostawić tę interpretację dentyście, ponieważ jeśli źle odczytamy wynik badania, spowoduje to niepotrzebny stres.

Zazwyczaj rentgen pojedynczego zęba jest wykonywany podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym, więc nie zawsze mamy możliwość zobaczenia go swoim okiem. Sytuacja wygląda nieco inaczej jeżeli wykonujemy całkowite prześwietlenie zębów Białystok. Tutaj nie każdy gabinet posiada odpowiedni sprzęt, aby zobrazować całą szczękę.

Wtedy zostajemy skierowani na zdjęcie panoramiczne, które otrzymujemy do rąk własnych. Pojawia się ciekawość co, możemy tam zobaczyć. Pomimo tego, co będzie się tam znajdowało nie, powinniśmy brać tego bardzo do siebie, dopóki lekarz sam tego nie odczyta.

Zatrzymane ósemki

Często zdarza się, że lekarz kieruje na zdjęcie rtg zębów Białystok, aby zobaczyć stan zębów mądrości. Niekiedy okazuje się, że są one zatrzymane, co powoduje ból. Częstym powodem jest brak miejsca lub złe ułożenie zęba.

W takich sytuacjach stomatolog podejmuje decyzję o usunięciu ósemki, gdyż ta w przyszłości może mieć niekorzystny wpływ na pozostałe zęby. Taki obraz może bez problemu rozpoznać sam pacjent, mając przed sobą zdjęcie.

Może spodobać Ci się również:

photo 1631110448423 5cb21565cef9cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzOHx8c21vb3RoaWUlMjBqdWljZSUyMGNvY2t0YWlsfGVufDF8MHx8fDE2NDMzNzA1Nzgixlibrb 1.2.1q80w1080

Sok z żurawiny – bogactwo natury dla zdrowia i urody

1 lutego 2022

Od wieków wiadomo że owoce to samo zdrowie. Każdy region świata obfituje w ich różne rodzaje bogate w witaminy i minerały. Naturalne soki z owoców, bez dodatków konserwantów, najlepiej bez…

Czytaj więcej