Zbyt wysokie kwalifikacje kandydata – czy to atut, czy utrudnienie podczas szukania pracy?

photo 1564069114553 7215e1ff1890ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Zdarza się często, że osoby poszukujące pracy nie dysponują kwalifikacjami zgodnymi z wymaganiami pracodawców. Jeśli są one zbyt niskie, może się zdarzyć, że kandydatura zostanie odrzucona. A co się dzieje, jeśli kwalifikacje są zbyt wysokie na dane stanowisko?

Takie sytuacje również się zdarzają i nie jest to rzadkie. W ciągu całej kariery zawodowej mogą zmienić się zainteresowani, czy następuje chęć poznania nowej dziedziny. Niekiedy jest tak, że mając wysokie kwalifikacje kandydat aplikuje na inne stanowisko o małych wymaganiach, aby móc zacząć od nowa się rozwijać zawodowo.

Wykształcenie i szkolenia zawodowe, a mniej wymagające stanowisko

Rozwój człowieka to ciągłe poszukiwanie, dotyczy to również kariery zawodowej. W przypadku decydowania się na inne stanowisko, ale będąc człowiekiem wykształconym i posiadając wiele certyfikatów szkoleniowych, kandydat może obawiać się reakcji rekruterów. Dobrym pomysłem jest podkreślenie owej chęci rozwoju podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

 Jeżeli  wykwalifikowany kandydat szuka pracy przez portal pracy, to już podczas wypełniania dokumentów aplikacyjnych powinien nadmienić o swoich kwalifikacjach oraz oczekiwaniach. Zdarza się, że zmiana stanowiska na to mniej wymagające związana jest ze zmianami życiowymi, np. potrzebą spędzania więcej czasu z rodziną, albo zmianą otoczenia.

Wysokie kwalifikacje jako problem dla rekruterów

Wydawałoby się, że naturalne jest uwypuklenie swoich kwalifikacji niezależnie od aplikowania na jakiekolwiek stanowisko. Oczywistym wydaje się, że rekruterzy przychylnie do takiego kandydata podejdą. A jednak zdarza się, że to właśnie zbyt wysokie kwalifikacje są przyczyną odrzucenia potencjalnego pracownika.

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Przede wszystkim rekruterzy w pierwszej kolejności eliminują najmniej dopasowane CV, a tu może zdarzyć się właśnie to, które ma inne niż wymagane kwalifikacje. Inną przyczyną mogą być wątpliwości rekrutera, czy takiego pracownika uda się zatrzymać  na dłużej. Jeszcze inna przyczyna może wynikać z obawy, że kandydat taki zażyczy sobie mocno zawyżonych stawek.

Kwalifikacje to atut, nie przeszkoda, czyli jak przekonać rekrutera?

Kandydat z innymi niż wymagane przez pracodawcę kwalifikacjami powinien w pierwszej kolejności, wysyłając maile w sprawie rekrutacji, dołączyć dobre wyjaśnienie, że takie kwalifikacje nie będą przeszkodą. To pierwszy krok, który może spowodować, że aplikacja przejdzie do fazy rozmowy kwalifikacyjnej. Wówczas już tylko zaangażowanie i umiejętność przekonania rekrutera dzieli kandydata od wymarzonej pracy.

Może spodobać Ci się również:

photo 1626736985932 c0df2ae07a2ecropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw5fHxkZW50aXN0JTIwZGVudGlzdHJ5fGVufDF8MHx8fDE2NDg1NjY4OTUixlibrb 1.2.1q80w1080

Ból zęba – okrutna dolegliwość wymagająca szybkiej interwencji stomatologa

1 kwietnia 2022

Chyba nie ma na świecie człowieka, którego choć raz nie bolał. Ząb. Każdy wie, że promieniujący ból może doprowadzić do skrajnych emocji. Bywa też często, że bolący ząb, który od…

Czytaj więcej