Zapalenie dziąseł – przykra dolegliwość i poważne konsekwencje
Specyficzne warunki biochemiczne w jamie ustnej mają ogromny wpływ na wzmożone ataki różnego rodzaju patogenów. Do takich czynników należy wyższa temperatura oraz wilgotność, które prowadzą do przyspieszenia rozkładu resztek jedzenia, pozostawionych w trudno dostępnych miejscach, między zębami. W takim przypadku atakujące bakterie mogą spowodować zapalenie dziąseł, ból i krwawienie.
Da się zapobiec tym efektom poprzez dokładne zabiegi pielęgnacyjne, nie zaszkodzi tu również okresowa wizyta w gabinecie dentystycznym. Kluczowe jest znalezienie specjalisty, jakim jest periodontolog. Kraków to doskonałe miasto pod względem opieki stomatologicznej i łatwo tu znaleźć odpowiedniego specjalistę.
Do czego może doprowadzić zapalenie dziąseł i kiedy udać się do lekarza?
Stan zapalny przyzębia to jedna z najpowszechniejszych dolegliwości stomatologicznych. Nawracające objawy mogą być wskazaniem do zdiagnozowania przewlekłej choroby, np. paradontozy. W takiej sytuacji niezbędne jest właściwe leczenie przeprowadzone przez periodontologa, czyli specjalisty leczącego choroby przyzębia.
Uporczywe zapalenia dziąseł mogą prowadzić do osłabienia zębów i większej podatności na powstawanie ubytków. W skrajnych przypadkach chore i słabe zęby mogą zacząć wypadać. Aby nie dopuścić do tak skrajnej sytuacji, należy zacząć leczenie już przy pierwszych objawach.
Jakie są objawy zapalenia dziąseł i czemu nie wolno ich zignorować?
Pierwsze objawy zapalenia dziąseł nie każdego zaalarmują na tyle, aby udać się do dentysty. Głównie jest to zaczerwienienie i nadwrażliwość np. przy szczotkowaniu zębów. Stan zapalny, który się nasila, powoduje krwawienie i ból. Może również nastąpić przeniesienie zakażenia na zęby, w których są ubytki, a tu już pojawia się już duży problem.
Istotne jest, aby zapobiegać takiemu stanowi i przestrzegać zasad higieny jamy ustnej Jeżeli jednak pojawią się już pierwsze objawy, należy pójść do stomatologa. Lekarz wówczas wprowadzi natychmiastowo leczenie, które zapobiegnie dalszemu rozwojowi choroby.
Jak stomatolog pomaga w zapobieganiu zapalenia dziąseł?
Zapalenie przyzębia najczęściej pojawia się, kiedy na zębach zbiera się płytka nazębna. Jedną z metod profilaktyki stomatologicznej jest regularne usuwanie kamienia. Dentysta, który regularnie bada stan uzębienia pacjenta, jest w stanie szybko zdiagnozować każdą zmianę patologiczną.
Kontrola dentystyczna jest niezwykle ważna w profilaktyce stomatologicznej. Jednocześnie warto zasięgnąć rady u specjalisty, jakiego płynu, czy pasty do zębów i szczoteczki należy używać przy podatności na choroby przyzębia.
Może spodobać Ci się również:
Prawidłowa obróbka metali jest bardzo ważna, jeśli chcemy, aby obrabiane elementy spełniały określone wymagania. Poza wiedzą i doświadczeniem istotna jest także odpowiednia obsługa szlifierki i jej nadzorowanie. Ma to duży…
Czytaj więcej