Upomnienie o zaległe wynagrodzenie? Podejmij skuteczne działania

Wykonujesz sumiennie swoją pracę, jednak pomimo tego pracodawca zwleka z wypłatą wynagrodzenia? W takiej sytuacji pracownicy mogą wątpić w swoje umiejętności. Niekiedy myślą oni, iż pracodawca nie jest zadowolony ze świadczonej pracy. Należy jednak wiedzieć, że wypłata wynagrodzenia regulowana jest przez przepisy prawne i pracodawca nie ma możliwości decydowania o tym, czy wypłaci wynagrodzenie, czy też nie. Często powodem braku wypłaty wynagrodzenia jest utrata płynności finansowej przez firmę bądź też zamiar szukania swojego pracownika.
Czy upomnienie o zaległe wynagrodzenie jest skuteczne?
Aby upomnienie o wypłatę zaległego wynagrodzenia było skuteczne, musi być poprawnie sporządzone. Sam schemat tego dokumentu nie jest trudny. Koniecznie powinna znaleźć się tam data, kiedy wynagrodzenie, powinno zostać wypłacone, a także jego wysokość.
Upomnienie o zaległe wynagrodzenie powinno być sporządzone pisemnie i wręczone pracodawcy. Rozmowy z pracodawcą bez żadnego potwierdzenia na piśmie niestety mogłyby nie być skuteczne. Pracodawca mógłby również stwierdzić, iż rozmowy takiej nie było. Aby skutecznie dochodzić swoich praw i odzyskać zaległe wynagrodzenie, należy postępować zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Bardzo często to właśnie na tym etapie pracodawcy wypłacają zaległe pieniądze swoim temu pracownikowi. Nie zawsze, jednak tak się dzieje i niezbędne są dalsze kroki. Kolejną możliwością jest złożenie wniosku do sądu. Organ ten wyda sądowy nakaz zapłaty wynagrodzenia. Wejście na drogę sądową to często jedyna szansa na odzyskanie pieniędzy.
Czy możesz odmówić świadczenia pracy w wyniku braku wynagrodzenia?
Przepisy niemieckie pozwalają na odmowę pracy świadczonej przez pracownika w momencie, gdy nie otrzyma wynagrodzenia. Takie działanie dozwolone jest w określonych przypadkach. Aby mieć pewność, iż postępujesz słusznie, odmawiając pracy, powinieneś skonsultować się z prawnikiem. Specjalista ten pomoże Ci również, gdy niemiecki pracodawca nie płaci wynagrodzenia na czas bądź zwleka już długi czas wypłatą pieniędzy.
Pamiętaj, że chodzi tutaj o Twoje pieniądze, na które ciężko zapracowałeś. Nie powinieneś rezygnować z wynagrodzenia wyłącznie z powodu nieznajomości przepisów prawnych, obawy przed kosztami związanymi z pomocą prawną, czy też z uwagi na ewentualne przegranie sprawy. Jeśli to pracodawca postąpił nieuczciwie, Ty jesteś na wygranej pozycji i odzyskasz swoje pieniądze.
Nie musisz znać przepisów prawnych obowiązujących Niemczech, aby wygrać z nieuczciwym pracodawcą
Jak już wiesz, przepisy prawne regulują wiele kwestii związanych z zatrudnieniem. Poznanie szczegółowych przepisów niemieckich byłoby bardzo trudne do opanowania. Osoby wyjeżdżające do pracy na terenie Niemiec rzadko myślą o zapoznaniu się z przepisami regulującymi zatrudnienie. Oczywiście mogą oni znać podstawowe przepisy, jednak nie zawsze jest to wystarczające, aby poradzić sobie w przypadku nieuczciwości pracodawcy.
W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy prawnika, który bardzo dobrze zna przepisy niemieckie i będzie w stanie poprowadzić całą sprawę profesjonalnie.
Może spodobać Ci się również:
Wady zgryzu to jeden z częstych problemów, z którym boryka się wiele osób. Krzywe zęby niestety negatywnie wpływają na uśmiech oraz samopoczucie. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na leczenie wad…
Czytaj więcej