Ubezpieczenie OC samochodu – co obejmuje?

photo 1541899481282 d53bffe3c35dcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxNnx8Y2FyfGVufDF8MHx8fDE2NTM5MTY3NDMixlibrb 1.2.1q80w1080

Każdy samochód poruszający się po drodze musi mieć ważne ubezpieczenie ochrony cywilnej. Polisa ma pomóc nam w różnych sytuacjach na drodze, gdzie staliśmy się sprawcą wypadku. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę kiedy można będzie skorzystać z tego świadczenia, dlatego ten temat poruszymy w dzisiejszym artykule.

Ubezpieczenie OC pomoże osobom poszkodowanym

Ta polisa chroni właściciela pojazdu przed konsekwencjami spowodowania wypadku. Bez ubezpieczenia sprawca musiałby wypłacić zadośćuczynienie popełnionych szkód z własnych pieniędzy. Usuwanie szkód po kolizji drogowej może kosztować nawet kilka tysięcy złotych, i całą kwotę musielibyśmy pokryć z własnej kieszeni.

Właściciele polisy OC są zatem w pewien sposób zwolnieni z odpowiedzialności cywilnej, choć nadal grozi im postępowanie karne, w przypadku naruszenia obowiązujących przepisów. Ubezpieczenie nie pokryje również strat poniesionych przez sprawcę wypadku – szkody będziemy musieli więc zlikwidować samodzielnie.

W jakiej sytuacji OC może pomóc?

Polisa chroni kierowcę zarówno w trakcie przemieszczania się, jak i postoju. Ubezpieczenie pomaga pokryć straty w przypadku:

  • kolizji z innym samochodem osobowym,
  • potrącenia pieszego znajdującego się na przejściu lub poboczu,
  • potrącenia rowerzysty,
  • naprawy uszkodzonych elementów należących do infrastruktury drogowej.

Należy przy tym podkreślić, że ubezpieczenie OC nie gwarantuje wypłaty odszkodowania dla sprawcy samochodu. Ma ono jedynie znieść odpowiedzialność za popełniony czyn, przez co nie musimy osobiście ponosić kosztów zadośćuczynienia. Często jest jednak tak, że firmy ubezpieczeniowe odbijają sobie poniesione koszty rekompensaty, podnosząc sprawcy wypadku wysokość składek.

Czy warto mieć również AC?

To dodatkowa, nieobowiązkowa polisa, która może być zastosowana na wiele konkretnych sytuacji drogowych. Bardzo często zakres ochrony ustala się tutaj indywidualnie, określając na wstępie zakres, którego ma dotyczyć polisa AC. Choć ubezpieczenie może być kosztowne, w niektórych sytuacjach okazuje się być bardzo przydatne.

AC najczęściej wykupują właściciele nowych pojazdów. W ich przypadku koszty stłuczki mogłyby być bardzo wysokie, a dodatkowa polisa pomaga zrekompensować poniesione straty. W przypadku starszych modeli, zakup ubezpieczenia może być mniej opłacalny. Zdarza się, że modele po kolizji od razu trafiają na złom, ponieważ nie opłaca się ich odnawiać, ze względu na niską wartość.

Może spodobać Ci się również:

Co to jest odmładzanie twarzy?

1 grudnia 2021

Medycyna estetyczna cieszy się obecnie ogromnym zainteresowaniem i trudno się temu dziwić, gdyż każdy z nas chce zachować piękny wygląd na bardzo długi czas. Dość dużą popularnością cieszy się fotoodmładzanie,…

Czytaj więcej