Studia 2 stopnia – co to znaczy? Co powinny wiedzieć osoby chcące pójść na studia?

photo 1492538368677 f6e0afe31dcccropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1fHx1bml2ZXJzaXR5fGVufDF8MHx8fDE2NzQ2ODg5OTYixlibrb 4.0.3q80w1080

Decydując się na studia wyższe, należy wiedzieć nie tylko, jaki kierunek wybrać, ale też znać podstawowe pojęcia. Wyróżniamy wiele rodzajów studiów, a więc zanim zdecydujemy się na uczęszczanie do szkoły wyższej, należy nieco więcej się o niej dowiedzieć. Studenci rozpoczynający przygodę z uczelnią wyższą często spotykają się z określaniem studiów I i II stopnia. Co dokładnie oznaczają te określenia i dlaczego, warto je znać?

Studia wyższe I i II stopnia – co należy o nich wiedzieć?

Studia I stopnia to początek nauki na uczelni wyższej. Jest to nauka, która trwa najczęściej 3 lata i kończy się uzyskaniem tytułu licencjata lub inżyniera. W tym czasie student nabywa wszystkie potrzebne informacje do tego, aby móc wykonywać w przyszłości określony zawód.

Ponadto wszystkie przedmioty muszą zostać zaliczone z pozytywną oceną tak samo, jak obrona pracy licencjackiej. W przypadku studiów II stopnia nauka trwa 2 lata, a po jej zakończeniu student uzyskuje tytuł magistra. Często 5-letnie studia są niezbędne do tego, by móc pracować w danym miejscu.

Oczywiście często wystarczający okazuje się też tytuł licencjacki, jednak dla uzupełniania studiów, warto zdecydować się również na magisterskie. W przypadku niektórych kierunków liczba semestrów może być inna, a więc to jak długo będzie trwała nauka, zależy od tego, co będziemy chcieli studiować.

Studia stacjonarne i niestacjonarne

Kolejne definicje, które są równie ważne dotyczą trybu nauki na studiach. Podczas studiów stacjonarnych nauka odbywa się od poniedziałku do piątku zgodnie z planem zajęć. Nieco inaczej wygląda to na studiach niestacjonarnych.

Tutaj odbywają się zjazdy w soboty i niedziele, zazwyczaj co drugi weekend. Może się zdarzyć, że jakieś zajęcia będą się odbywały również w piątki, jednak zależy to już od uczelni.

Studia zaoczne to duże ułatwienie dla osób, które chcą jednocześnie uczyć się i pracować. Niestety nie wszyscy mogą pozwolić sobie na studia dzienne z uwagi na trudną sytuację finansową. Dzięki nauce w weekendy mamy możliwość wykonywania pracy, co umożliwi utrzymanie się i opłacenie studiów.

Dlaczego warto wiedzieć więcej idąc na studia?

Składając dokumenty na studia wyższe już na samym początku, możemy spotkać się z określeniami, które nie są dla nas jasne. Oczywiście po pewnym czasie i tak byśmy się dowiedzieli o co chodzi, jednak dla większego komfortu warto wiedzieć już wcześniej, co nas czeka w szkole wyższej.

Umiejętność rozróżnienia pewnych pojęć pozwoli na znacznie lepsze funkcjonowanie na uczelni i mniejszy stres. Ma to duże znaczenie, zwłaszcza w pierwszych tygodniach nauki.

Może spodobać Ci się również:

photo 1522335789203 aabd1fc54bc9cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxfHxtYWtldXB8ZW58MXwwfHx8MTYxODMwMDIxMAixlibrb 1.2.1q80w1080

Danessa Myrics – rewolucyjne kosmetyki, które dadzą gwarancję pięknego makijażu

1 marca 2024

W sprzedaży można znaleźć wiele kosmetyków znanych marek, które cechują się wysoką jakością, ale też dają możliwość uzyskania spektakularnych efektów. Mało jest jednak produktów do makijażu, które mogą pełnić wiele…

Czytaj więcej