Studia 2 stopnia – co to znaczy? Co powinny wiedzieć osoby chcące pójść na studia?

photo 1492538368677 f6e0afe31dcccropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1fHx1bml2ZXJzaXR5fGVufDF8MHx8fDE2NzQ2ODg5OTYixlibrb 4.0.3q80w1080

Decydując się na studia wyższe, należy wiedzieć nie tylko, jaki kierunek wybrać, ale też znać podstawowe pojęcia. Wyróżniamy wiele rodzajów studiów, a więc zanim zdecydujemy się na uczęszczanie do szkoły wyższej, należy nieco więcej się o niej dowiedzieć. Studenci rozpoczynający przygodę z uczelnią wyższą często spotykają się z określaniem studiów I i II stopnia. Co dokładnie oznaczają te określenia i dlaczego, warto je znać?

Studia wyższe I i II stopnia – co należy o nich wiedzieć?

Studia I stopnia to początek nauki na uczelni wyższej. Jest to nauka, która trwa najczęściej 3 lata i kończy się uzyskaniem tytułu licencjata lub inżyniera. W tym czasie student nabywa wszystkie potrzebne informacje do tego, aby móc wykonywać w przyszłości określony zawód.

Ponadto wszystkie przedmioty muszą zostać zaliczone z pozytywną oceną tak samo, jak obrona pracy licencjackiej. W przypadku studiów II stopnia nauka trwa 2 lata, a po jej zakończeniu student uzyskuje tytuł magistra. Często 5-letnie studia są niezbędne do tego, by móc pracować w danym miejscu.

Oczywiście często wystarczający okazuje się też tytuł licencjacki, jednak dla uzupełniania studiów, warto zdecydować się również na magisterskie. W przypadku niektórych kierunków liczba semestrów może być inna, a więc to jak długo będzie trwała nauka, zależy od tego, co będziemy chcieli studiować.

Studia stacjonarne i niestacjonarne

Kolejne definicje, które są równie ważne dotyczą trybu nauki na studiach. Podczas studiów stacjonarnych nauka odbywa się od poniedziałku do piątku zgodnie z planem zajęć. Nieco inaczej wygląda to na studiach niestacjonarnych.

Tutaj odbywają się zjazdy w soboty i niedziele, zazwyczaj co drugi weekend. Może się zdarzyć, że jakieś zajęcia będą się odbywały również w piątki, jednak zależy to już od uczelni.

Studia zaoczne to duże ułatwienie dla osób, które chcą jednocześnie uczyć się i pracować. Niestety nie wszyscy mogą pozwolić sobie na studia dzienne z uwagi na trudną sytuację finansową. Dzięki nauce w weekendy mamy możliwość wykonywania pracy, co umożliwi utrzymanie się i opłacenie studiów.

Dlaczego warto wiedzieć więcej idąc na studia?

Składając dokumenty na studia wyższe już na samym początku, możemy spotkać się z określeniami, które nie są dla nas jasne. Oczywiście po pewnym czasie i tak byśmy się dowiedzieli o co chodzi, jednak dla większego komfortu warto wiedzieć już wcześniej, co nas czeka w szkole wyższej.

Umiejętność rozróżnienia pewnych pojęć pozwoli na znacznie lepsze funkcjonowanie na uczelni i mniejszy stres. Ma to duże znaczenie, zwłaszcza w pierwszych tygodniach nauki.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 3

Praca w kancelarii jak się przygotować? Programy poprawiające jakość pracy

1 marca 2021

Praca w kancelarii wymaga od prawnika dużo zaangażowania oraz podsiadania obszernej wiedzy. Studia są kluczowym elementem, który decyduje o tym, czy dana osoba będzie mogła pełnić funkcję adwokata. Jednak ten…

Czytaj więcej