Slow jogging – jak zaczać trenować, by się nie zniechęcić?
Szybkie bieganie nie jest dla każdego, a początkujący mogą sobie nie poradzić z tak dużym wysiłkiem. Nie oznacza to jednak, że musimy całkowicie zrezygnować z tej aktywności. Jak twierdzi jeden z japońskich profesorów wolne bieganie również może przynieść wymierne efekty. W jaki sposób zacząć slow jogging?
Na czym polega wolny bieg?
To trend, który przywędrował do nas z kraju kwitnącej wiśni i zdobywa coraz większą popularność. O co chodzi w slow jogging? Technicznie rzecz biorąc postawa oraz ruchy w niczym nie różnią się od klasycznego biegania. Trening przeprowadza się jednak w znacznie wolniejszym tempie, przez co biegacz pokona mniejszy dystans. Bardzo często nawet piesi będą wyprzedzać osobę trenującą i jest to całkowicie normalne.
Czy taki trening ma sens? Jak się okazuje, tak. Choć nasze ciało w mniejszym stopniu się męczy, nadal wykonywane są wszystkie ruchy, charakterystyczne dla biegu. Slow jogging również pobudza mięśnie ciała i pomaga spalić kalorie. Naukowcy udowodnili, że regularny trening znacznie wzmacnia serce, poprawia krążenie krwi oraz kondycję.
Jak zacząć slow jogging?
Przede wszystkim na początku warto założyć odpowiednie buty do biegania. Najlepiej postawić na produkty w średniej cenie, które pomogą przetestować dyscyplinę i sprawdzić, czy slow jogging jest dla nas. Profesjonalne buty do biegania zawsze można będzie kupić później, gdy okaże się, że jest to sport, który chcemy uprawiać.
Przed każdym treningiem ważna jest rozgrzewka. Choć tempo biegu jest znacznie mniejsze, również w tym przypadku można doznać kontuzji, jeśli nie przygotujemy poszczególnych mięśni do pracy. Dlatego warto poświęcić kilkanaście minut i porządnie rozruszać całe ciało, zaczynając od głowy, przechodząc w kierunku tułowia i kończąc na stawach kolanowych oraz skokowych.
Slow jogging – jakie tempo utrzymać?
Eksperci wskazują, że w tym sporcie nie chodzi o pokonywanie dużych odległości. Optymalne tempo powinniśmy dostosować osobiście tak, aby podczas treningu możliwa była swobodna rozmowa z drugą osobą. Bardzo często taki bieg będzie wolniejszy od chodu, ale to nic nie szkodzi. Istotne jest, by znaleźć swój rytm i nie nadwyrężać organizmu na początek.
Jeśli w trakcie pierwszego treningu zaczniemy odczuwać dyskomfort, skupmy się na tym, co wywołuje taki problem. Gdy stopy zaczną nas boleć, sprawdźmy buty do biegania. Jeśli z kolei po pewnym czasie odczujemy dyskomfort w okolicach pleców lub karku, powinniśmy popracować nad utrzymaniem odpowiedniej postawy ciała. Niezależnie od tego, jaka dolegliwość się pojawi, nie powinniśmy jej bagatelizować.
Może spodobać Ci się również:
Najbardziej znaną właściwością mięty jest jej doskonały wpływ na regulację działania układu trawiennego. Miętowe herbaty, napary z mięty, a nawet bez cukrowe miętusy zawsze pomagają przy dolegliwościach żołądkowych. Jednakże jest…
Czytaj więcej