Kiedy uśpienie psa jest konieczne? Jak wygląda ten proces?

Uśpienie psa jest bardzo trudnym momentem na jego opiekuna. Psa traktujemy jako członka naszej rodziny, dlatego też decyzja o eutanazji, należy do jednych z najtrudniejszych chwil. Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy uśpienie psa jest konieczne. W jakich dokładnie sytuacjach eutanazja zwierzęcia jest niezbędna i jak przeprowadzany jest ten proces?
Uśpienie psa – kiedy jest konieczne?
Uśpienie psa to ostateczność. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy jest to niezbędne. Decyzję o eutanazji psa, należy podjąć w przypadku:
- Podeszłego wieku zwierzęcia – wiele psów z racji swojego podezłego wieku nie jest zdolnych do normalnego funkcjonowania i poruszania się. Starsze psy moga mieć problemy z chodzeniem, ale też niekiedy z trzymaniem moczu przez co załatwiają się w domu.
- Poważnych i przewlekłych chorób – niestety często choroby powodują wiele nieprzyjemnych dolegliwości, między innymi ból i utrudniają one również codzienne funkcjonowanie. Wskazaniem do eytanazji mogą być takze poważne urazy, które także moga utrudniać funkcjonowanie zwierzęcia.
Zachowanie psa przy życiu w momencie, kiedy każdego dnia bardzo cierpi nie jest dobrym rozwiązaniem. Eutanazja to forma ulgi dla zwierzęcia. Pomimo tego, że uśpienie psa jest bardzo trudnym i emocjonalnym momentem dla opiekunów, nie należy zachowywać go przy życiu wyłącznie dla naszego lepszego samopoczucia. Należy mieć świadomość tego, że bardzo chore psy, które nie mogą już normalnie funkcjonować, cierpią. Co więcej, towarzyszący im ból jest dla nich ogromnym utrudnieniem i sprawia dużo cierpienie.
Uśpienie psa – jak wygląda?
Wbrew pozorom uśpienie psa nie wiąże się z żadnym cierpieniem zwierzęcia. Proces ten przeprowadzany jest w taki sposób, aby zwierzę nie odczuwało bólu i innych nieprzyjemnych dolegliwości. W tym czasie należy zapewnić psu, jak najlepsze warunki i zadbać o jego dobre samopoczucie, w tych ostatnich chwilach jego życia.
Pierwszą czynnością, jaką wykonuje weterynarz jest podanie środka, który uspakaja psa oraz powoduje, że zapada on w sen. W tym czasie pies jeszcze żyje i nie dochodzi do jego całkowitego uśpienia.
Dopiero kolejny krok doprowadza do eutanazji. Tutaj weterynarz podaje środek, który zatrzymuje akcję serca zwierzęcia. Po podaniu tego środka weterynarz monitoruje pracę serca, która staje się coraz wolniejsza, aż całkowicie ustaje. Przez cały ten czas przy zwierzęciu mogą być jego opiekunowie.
Jak przebrnąć przez proces związany z uśpieniem psa?
Opieka nad psem przez wiele lat sprawia, że bardzo przywiązujemy się do zwierzęcia. Nic więc dziwnego, że weterynarz uśpienie psa to dla nas bardzo trudny temat. Często wiemy, że nasz pies nie będzie już dalej w stanie normalnie funkcjonować i jedynym wyjściem jest jego uśpienie.
Niestety z uwagi na przywiązanie i nasz smutek, odwlekamy decyzję o jego uśpieniu. Nie jest to jednak dobry wybór. W ten sposób przedłużamy cierpienie naszego psa. Dla dobra zwierzęcia nie powinniśmy odwlekać eutanazji, jeżeli istnieją takie wskazania. W momencie, gdy pies jest bardzo schorowany i nie ma już żadnych szans na poprawę jego zdrowia, powinniśmy ulżyć mu w cierpieniu.
Może spodobać Ci się również:
Resorpcja zęba jest poważnym problemem stomatologicznym, który może prowadzić do trwałego uszkodzenia zęba oraz utraty jego funkcji. Jest to proces, w którym tkanka zęba ulega stopniowemu rozpuszczeniu i wchłanianiu przez…
Czytaj więcej