Kiedy umowa najmu jest nieważna?

photo 1490197415175 074fd86b1fcccropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxOHx8cmVhbCUyMGVzdGF0ZSUyMHJlbnRhbHxlbnwxfDB8fHwxNjkwNTU2OTM5fDAixlibrb 4.0.3q80w1080

Wynajem nieruchomości zawsze niesie ze sobą pewne ryzyko. Właściciele mieszkań nie wiedzą, kto przychodzi do ich lokum, co często kończy się sporymi problemami związanymi z utrzymaniem określonego standardu. Dlatego warto dokładnie sprawdzać zapisy umowy i pilnować ich przestrzegania. W jakiej sytuacji umowa traci swoją ważność?

Co zrobić, gdy wynajmujący nie wypełnia swoich zobowiązań?

Zdarza się, że lokatorzy nie chcą trzymać się wyznaczonych w dokumencie zasad, które częściowo regulują sposób korzystania z nieruchomości. Niestety każdy ma swój styl życia, a niektórzy stronią od sprzątania po sobie czy utrzymania części wspólnych w czystości. Jak się przed tym bronić?

Przede wszystkim warto odpowiednio sformułować umowę. Jeśli nie mamy wiedzy odnośnie tego, w jaki sposób to zrealizować, możemy skorzystać z zewnętrznej obsługi apartamentów. W dokumencie powinny znaleźć się zapisy dotyczące podstawowych reguł korzystania z mieszkania. Można też zastrzec prawo do zwiększenia czynszu lub egzekwowania dodatkowych opłat w związku z niewypełnianiem obowiązku sprzątania. To wszystko skłoni najemcę do pilnowania zapisów umowy.

Kiedy umowa najmu okazjonalnego jest nieważna?

W tego typu dokumencie zawsze powinien znaleźć się konkretny czas trwania umowy. Musi on być uzgodniony z lokatorem, który dodatkowo zobowiązuje się wyprowadzić niezwłocznie po upłynięciu zapisanego terminu. W przeciwnym razie właściciel mieszkania będzie miał prawo do egzekucji lub eksmisji klienta z mieszkania.

Dlaczego czas upłynięcia umowy jest tutaj taki ważny? Warto pamiętać, że oświadczenie o możliwości eksmisji lokatora podpisywane jest przy obecności notariusza, który musi wiedzieć kiedy dojdzie do takiej sytuacji. Umowa najmu okazjonalnego bez wpisanej daty nie może zatem zostać zrealizowana, a więc automatycznie staje się nieważna.

O czym warto pamiętać podczas korzystania z najmu krótkoterminowego?

Przede wszystkim warto dokładnie sprecyzować warunki umowy. W apartamencie tego typu zależy nam na utrzymaniu odpowiedniego standardu, dlatego niektóre zachowania gości mogą okazać się niedopuszczalne. Obsługa najmu przed udostępnieniem umowy powinna więc zdefiniować prawa i obowiązki lokatorów, aby nie było żadnych niedomówień.

Najem krótkoterminowy jest doskonałą formą generowania dochodu pasywnego, choć będzie wymagał znacznie większych nakładów pracy. Dlatego warto skorzystać z pomocy fachowej firmy, która zajmie się obsługą wszystkich procesów. To bardzo korzystne rozwiązanie, które znosi z właściciela nieruchomości szereg obowiązków.

Może spodobać Ci się również:

photo 1527137342181 19aab11a8ee8cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw5fHxwc3ljaG9sb2dpc3QlMjB0aGVyYXB5fGVufDF8MHx8fDE2ODUzNTQ5NDh8MAixlibrb 4.0.3q80w1080

Terapia CBT jako realna i skuteczna pomoc w wielu rodzajach problemów psychologicznych

1 lutego 2024

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) jest jedną z najbardziej skutecznych form terapii stosowanych w leczeniu różnego rodzaju problemów psychologicznych. Opiera się ona na zmianie myślenia i zachowań pacjenta, co prowadzi do poprawy…

Czytaj więcej