Jakie klasy obuwia roboczego się wyróżnia? Jak wybór konkretnych butów wpływa na bezpieczeństwo?
Praca na niektórych stanowiskach wymaga odpowiedniego zabezpieczenia pracownika przed niebezpieczeństwem. Najczęściej chodzi tutaj o strój roboczy oraz buty. Skupmy się jednak tutaj na butach roboczych, a dokładniej ich klasyfikacji. Co dokładnie oznaczają klasy obuwia roboczego i jakie ma to znaczenie w wykonywaniu pracy?
Co to są klasy obuwia roboczego?
Klasy obuwia roboczego to specjalne oznaczenia, które określają poziom bezpieczeństwa. Klasyfikacja ta pozwala na łatwiejsze dopasowanie butów do pracy na danym stanowisku. Dzięki temu, wybierając konkretne buty ochronne, mamy pewność, że są one przystosowane do konkretnych zagrożeń.
Wyróżniamy tutaj aż 7 klas obuwia roboczego, takich jak: SB, S1, S2, S3, S4, S5, S6, S7. Każda z tych klas określa, jakie zabezpieczenia mają buty. Oczywiście wyróżnia się tu też cechu wspólne takiego obuwia.
Wszystkie z tych rodzajów butów wyposażonych jest w podnosek, są odporne na benzynę, oleje i inne płyny. Wybrane rodzaje takich butów są też oporne na wodę, posiadają wkładkę antyprzebiciową, czy wykazują działanie antyelektrostatyczne.
Dlaczego należy wybierać buty odpowiednie do konkretnej pracy?
Aby ochrona była naprawdę skuteczna, konieczne jest dopasowanie obuwia w taki sposób, żeby chroniło ono przed wszystkimi negatywnymi czynnikami, z jakimi możemy mieć do czynienia. Tylko wtedy pracownik będzie mógł poczuć się swobodnie i komfortowo w miejscu pracy.
Nieprzestrzeganie tej zasady i wybór nieodpowiedniego obuwia może spowodować, że podczas wypadku doznamy większych obrażeń ciała, w tym też trwałych urazów. Zabezpieczenie się i przestrzeganie przepisów BHP w miejscu pracy jest, więc niezwykle istotne zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy.
Jaki czynnik wpływa na przestrzeganie przepisów dotyczących bezpieczeństwa?
Jeżeli dany pracodawca nie przestrzega określonych przepisów i nie zapewnia swoim pracownikom należytej ochrony, może narażać się na nałożenie na niego kary. W przypadku pracownika niestosującego się do przepisów i świadomie nienoszącego wymaganych środków ochrony może otrzymać on upomnienie, a w niektórych przypadkach może dojść również do jego zwolnienia, ponieważ pracodawca nie może narażać siebie na odpowiedzialność za ewentualny wypadek i pracownika na niebezpieczeństwo.
Jeżeli najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo, trzeba samodzielnie o nie zadbać i minimalizować ryzyko jakiegokolwiek wypadku. Zwiększenie ochrony poprzez noszenie środków zabezpieczających to jedyny skuteczny sposób, aby zadbać o zdrowie.
Może spodobać Ci się również:
Aplikowanie na studia wyższe to dla wielu osób, które ukończyły szkołę średnią ogromne możliwości, jeżeli chodzi o pracę w przyszłości. Nie ma więc w tym nic dziwnego, że zainteresowanie studiami…
Czytaj więcej