Jaki kamień na schody zewnętrzne wybrać? Jak o nie zadbać?

unnamed file 6

Kamień stosowany jest w budownictwie od wielu tysiącleci. Nawet dziś podziwiać można odrestaurowane kamienne schody prowadzące do bardzo wiekowych budowli. To wskazuje, że surowiec ten jest praktycznie niezniszczalny i ponadczasowy. Tak na zewnątrz jak wewnątrz po dziś dzień dodaje wyjątkowej elegancji wnętrzom i zewnętrznemu otoczeniu oferując jednocześnie niezwykłą praktyczność.

Granit na zewnątrz, marmur wewnątrz

Wybierając rodzaj kamienia należy wziąć pod uwagę czy będą to wewnętrzne, czy zewnętrzne schody. Kamień taki jak marmur jest bardziej efektowny i posiada niezwykłe zalety estetyczne, lecz bardziej sprawdzi się w konstrukcjach wewnątrz domu, mniej narażonych na działania czynników atmosferycznych. Szukając dobrego projektu na schody zewnętrzne z kamienia Warszawa może zapewnić doskonałych usługodawców w tym temacie.

Na zewnętrzne stopnie lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie granitu. Oprócz większej odporności na w/w czynniki, granit jest również bardziej wytrzymały na zarysowania i wyszczerbienia mechaniczne. Szczególną uwagę przy montowaniu schodów zewnętrznych należy zwrócić na bardzo porządną impregnację materiałów kamiennych.

W dbałości o bezpieczeństwo

Pierwszą ważną rzeczą w kwestii bezpieczeństwa jest wybór płyty schodowej. Zbyt wąska powierzchnia jest bardziej niebezpieczna i warto pomyśleć o szerokich stopniach. Dobrym rozwiązaniem przy dość stromych schodach jest zamontowanie barierek.

Najważniejszą jednak sprawą jest zadbanie o suchą i bezpieczną płaszczyznę. Duża ilość wody lub mróz może spowodować poślizg, w związku z tym konieczne jest zadbanie o antypoślizgową nawierzchnię. Dobrze jest pomyśleć o chropowatej fakturze stopni, którą można uzyskać przez płomieniowanie, łupanie lub grotowanie. Jeszcze lepszym rozwiązaniem na okres zimowy jest zamontowanie okładziny z systemem podgrzewania powierzchni.

Schody wewnątrz domu nie są tak niebezpieczne, lecz nawet tu można wmotować w stopień specjalne profile lub wykonać nacięcia.

Wygląd też jest ważny

Decydując się na schody kamienne wypada liczyć się z tym, że doskonały wygląd zapewni tylko troskliwa pielęgnacja. Codzienne konserwowanie powierzchni, usuwanie liści i innych zabrudzeń, spowoduje mniej odbarwień i trwałych plam. Piasek nanoszony przez wiatr potrafi ścierać i rysować powierzchnię, a codzienne zmiatanie miękką szczotką pomoże w zachowaniu jej gładkości.

Co kilka lat zaleca się dokładne czyszczenie i impregnację. Na co dzień ciepła woda i odpowiedni do rodzaju kamienia detergent, a potem dokładne osuszenie spowodują, że schody długo będą zachowywały swój piękny wygląd.

Może spodobać Ci się również:

photo 1497215842964 222b430dc094ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Jaki program dla firmy? Co wpływa na wybór oprogramowania dla firm?

1 czerwca 2022

Wybór programu dla firmy jest jednym z kluczowych elementów, gdyż od tego zależy proces zarządzania przedsiębiorstwem. Wybór oprogramowań dla firm jest bardzo duży, a co za tym idzie nie zawsze…

Czytaj więcej