Jak zatrzymać biegunkę u psa?

photo 1475954358970 66dcc6ff073fcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxNHx8dmV0JTIwYnVsbHRlcnJpZXJ8ZW58MXwwfHx8MTcwOTMyOTI2Mnwwixlibrb 4.0.3q80w1080

Pies musi jeść, żeby przeżyć. To z pokarmem dostarczane są wszystkie potrzebne składniki odżywcze i mikroelementy, dzięki którym zwierzę może normalnie funkcjonować. Niestety również u czworonogów może przytrafić się biegunka, która często sygnalizuje rozwój poważnych chorób. Czy możemy ją w jakiś sposób zatrzymać?

Biegunka może mieć funkcję oczyszczającą

Bardzo często pojawia się ona po zmianie karmy dla psa. W ten sposób organizm może zareagować na nietypowy zestaw dostarczanych składników, do którego nie jest przyzwyczajony. Po kilku dniach objawy powinny samoistnie ustąpić i w takim przypadku nie trzeba korzystać z pomocy dobrego weterynarza.

Zdarza się, że biegunka wynika z jednorazowego spożycia zepsutego pokarmu. Oprócz tego objawu pojawiają się także wymioty i ogólne osłabienie organizmu zwierzęcia, które jednak szybko ustają. Odchody podczas biegunki mogą mieć także zróżnicowaną postać: od formy niemal całkowicie płynnej, do postaci kału o konsystencji lekko nawodnionej papki.

Jak zachować się przy ostrej postaci choroby?

Najczęściej taki rodzaj biegunki związany jest z nagłym rozwojem stanu zapalnego w obrębie jelit lub podrażnieniem błony śluzowej przewodu pokarmowego. Pies może wtedy bardzo często wypróżniać się w intensywny sposób, przez co jego organizm stopniowo ulega osłabieniu. Przy ostrej postaci choroby powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem na Krakusa.

Bez rozpoznania przyczyn nie da się zatrzymać dolegliwości, choć warto w takim przypadku wprowadzić kilkunastogodzinny post u psa. Dzięki temu jego organizm może się oczyścić, a objawy samoistnie ustaną. Jeżeli to nie pomaga, warto dalej obserwować zachowanie zwierzęcia, a w przypadku, gdy zauważymy znaczący spadek energii, powinniśmy zgłosić się do poradni weterynaryjnej.

Przewlekłą biegunkę warto skonsultować ze specjalistą

Choroba w tej postaci może znacząco utrudnić funkcjonowanie zwierzęcia. Przewlekła biegunka nawet po wyleczeniu lubi powracać, dlatego pies musi być pod stałą opieką specjalisty. Warto w takim przypadku dokładnie przedyskutować dietę i wyeliminować z jadłospisu karmę, która może potęgować dolegliwości zwierzęcia.

Przewlekłą biegunkę często leczy się antybiotykami, choć ich działanie nie zawsze pozwala wyeliminować objawy. Kluczowe znaczenie będzie mieć właściwa diagnostyka i rozpoznanie prawdziwych przyczyn choroby. Tylko w takim wypadku można będzie zdrożyć u pupila skuteczne metody leczenia.

Może spodobać Ci się również:

photo 1640213505284 21352ee0d76bcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw5fHxjcmFuYmVycnklMjBqdWljZXxlbnwxfDB8fHwxNjcyNDM0NzQxixlibrb 4.0.3q80w1080

Sok z ananasa na kaszel? Tak! To doskonały pomysł!

1 stycznia 2023

Czasami uciążliwy kaszel i przeziębienie mogą trwać przez kilka dni, a nawet tygodni. Osobom ze słabym układem odpornościowym jeszcze trudniej jest pozbyć się tych dolegliwości. Zanim sięgniemy po farmaceutyczne specyfiki,…

Czytaj więcej