Jak sprawdzić kod lakieru samochodu?

photo 1517153192978 b2e379ac0710cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyMHx8Y2FyJTIwdmFybmlzaGluZ3xlbnwxfDB8fHwxNjUzOTE4MDE5ixlibrb 1.2.1q80w1080

Uzupełnianie ubytków lakierniczych może być długotrwałym procesem. Dlatego właściciele pojazdów często decydują się jedynie na punktowe korekcje defektów, które są szybsze i tańsze. W takim wypadku dobrze jest wiedzieć, jaki kod lakieru posiada nasz samochód. Dzięki temu dopasujemy powłokę elementu do całości. Jak sprawdzić kolor lakieru samochodowego?

Kod koloru ma ogromne znaczenie…

W kontekście pokrycia karoserii samochodów producenci stawiają najczęściej na klasyczne kolory, takie jak czerń lub biel. Rzadziej stosuje się intensywne odcienie innych barw. Trzeba jednak podkreślić, że kolor kolorowi nierówny, a każdy producent samochodów ma indywidualny system określania barwy.

Czy to ma jakieś znaczenie? Jak się okazuje bardzo istotne. Niedopasowany kolor, mimo że teoretycznie nie odbiega znacząco od reszty karoserii będzie zaburzał estetykę pojazdu. Dystrybutor lakierów samochodowych również potrzebuje dokładnej informacji dotyczącej koloru pojazdu – w ten sposób znacznie łatwiej jest mu dobrać odpowiedni produkt dla klienta.

Odczytać kod po numerze VIN – czy to możliwe?

Każdy samochód posiada indywidualny nr VIN, zawierający wszelkie podstawowe informacje o modelu. Najczęściej producent umieszcza go w pojeździe, choć miejsca montażu mogą się różnić w zależności od modelu. Typowe miejsca występowania tabliczki z VIN to:

  • słupek boczny po stronie kierowcy,
  • bagażnik lub drzwi kierowcy,
  • pod klapą wlewu paliwa,
  • pod maską.

Czym jest VIN? To 17 znakowy kod, w którym zostały zawarte informacje identyfikujące pojazd. W tym krótkim zapisie zostało również zakodowane to, jakie lakiery samochodowe zostały wykorzystane do pokrycia karoserii. Jednak samodzielne odszyfrowanie kodu może być niemożliwe, dlatego warto skorzystać z pomocy stacji diagnostycznych.

Odczytaj kod z tabliczki znamionowej

Oprócz kodu VIN każdy samochód powinien mieć również tabliczkę znamionową. Na niej zostały zawarte podstawowe informacje dotyczące samochodu, zapisane w prosty, przejrzysty sposób. Bardzo często występuje ona w tym samym miejscu co nr VIN i zawiera też informacje dotyczące kodu koloru.

I tu mogą się jednak pojawić kłopoty z oznaczeniem kodu koloru. Nie wszystkie modele pojazdów określają go w sposób jednoznaczny, a hurtownia lakierów samochodowych będzie potrzebować dokładnych informacji. Np. w pojazdach BMW kod koloru najczęściej napisany jest słownie. Z kolei w samochodach marki Audi stosowany jest czterocyfrowy kod literowy, który po odczytaniu należy sprawdzić w internetowej bazie.

Może spodobać Ci się również:

photo 1541899481282 d53bffe3c35dcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxNnx8Y2FyfGVufDF8MHx8fDE2NTM5MTY3NDMixlibrb 1.2.1q80w1080

Ubezpieczenie OC samochodu – co obejmuje?

1 lipca 2023

Każdy samochód poruszający się po drodze musi mieć ważne ubezpieczenie ochrony cywilnej. Polisa ma pomóc nam w różnych sytuacjach na drodze, gdzie staliśmy się sprawcą wypadku. Nie każdy jednak zdaje…

Czytaj więcej