Jak nakładać tynk cienkowarstwowy na ściany?

Ostatnio dużą popularnością w kontekście tynkowania ścian cieszą się zaprawy cienkowarstwowe. To specjalne mieszanki przygotowane na bazie składników mineralnych, które skutecznie zabezpieczają ściany i pozwalają przygotować powłokę w odpowiednim stylu. Tynki te nakłada się jednak w nieco inny sposób, dlatego w dzisiejszym artykule zbierzemy kilka wskazówek o tym, jak to zrobić poprawnie.
Przygotowanie podłoża to podstawa
Przed każdą pracą wykończeniową powinniśmy dokładnie opracować powierzchnię ścian. Czyszczenie i uzupełnianie ubytków to podstawa. Jeżeli planujemy nałożyć nową powłokę na starą, trzeba sprawdzić stan poprzedniej warstwy tynkowej. Wszelkie odspojenia warto ręcznie usunąć i zabezpieczyć takie miejsca szpachlą lub klejem.
Warto również usunąć wszelkie ślady starej farby i nieczystości, które mogłyby obniżyć jakość wiązania tynku. Przed zastosowaniem agregatu do gipsowania dobrze jest też odkurzyć powierzchnię, by usunąć wszystkie luźne cząstki ze ściany. Następnie przed tynkowaniem musimy zagruntować ściany, dobierając preparat w zależności od rodzaju zastosowanego później tynku.
Jak nakładać tynki cienkowarstwowe?
Takie mieszanki najlepiej kłaść natryskowo na przykład za pomocą agregatu do gipsowania. Urządzenie ma uniwersalne zastosowanie i może pomóc w aplikacji cienkiej warstwy tynku mineralnego. Pamiętajmy przy tym o zachowaniu równomiernej struktury – taka powłoka nie powinna być grubsza od najdłuższej średnicy ziaren kruszywa, które zostało wykorzystane do przygotowania zaprawy.
Natrysk dobrze jest rozpocząć od najwyższych partii ściany i stopniowo przechodzimy ku dołowi. Przy większej powierzchni warto podzielić ją na fragmenty i nakładać tynk po kolei. Cienkowarstwowa zaprawa wysycha dość szybko, dlatego po kilku godzinach możemy przystąpić do wygładzania tynku.
Zacieranie pozwoli uzyskać pożądaną strukturę
Od sposobu wygładzania zależy kształt ostatecznej faktury zaprawy tynkowej. Najpopularniejszy sposób wykończenia, czyli tzw. baranek uzyskamy przez zacieranie za pomocą kolistych ruchów stalową pacą. W ten sposób większe składniki zaprawy będą bardziej wypukłe i cały tynk przybierze charakterystyczną fakturę.
Sposób wykończenia typu kornik wymaga zacierania jednokierunkowego, do momentu uzyskania charakterystycznych wżerów. Jest jeszcze wiele innych możliwości wykończenia zaprawy, dlatego przed rozpoczęciem prac warto zastanowić się jaki efekt chcemy uzyskać i wybrać odpowiednią technikę.
Może spodobać Ci się również:
Szlifierka do metalu jest znanym nam wszystkim urządzeniem. Sprzęt może być wykorzystywany w zakładach produkcyjnych, mniejszych firmach, ale również przez prywatnych użytkowników. Poznaj bliżej urządzenie, jakim jest szlifierka do metalu…
Czytaj więcej