Jak budować relacje z psem? Sprawdź co zrobić, by twój zwierzak naprawdę Cię pokochał

photo 1601758177266 bc599de87707cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw5fHxkb2clMjBjYXR8ZW58MXwwfHx8MTY0NTAxOTg2Mgixlibrb 1.2.1q80w1080

Niektórzy uważają, że przywiązanie psa do człowieka może być silniejsze od relacji między dwoma osobami. Faktycznie zwierzęta stosunkowo łatwo dostosowują się do naszych zachowań, przez to mogą stać się prawdziwymi kompanami. Warto jednak dać coś od siebie, by nasz pupil odczuł, że dla nas również jest on szczególnie ważny. Jak budować pozytywne relacje z psem? Podpowiemy w dzisiejszym artykule…

Nie karaj, nagradzaj!

Częstym błędem w wychowaniu psa jest stosowanie kar za wszelkie przewinienia. Choć faktycznie pomaga to wytworzyć właściwe zachowania i nawyki, w rzeczywistości może poważnie osłabić relacje między psem a właścicielem. Jeśli chcemy zyskać w pupilu przyjaciela, lepiej zastosować inny system.

Oczywiście pies nie mówi ludzkim głosem, dlatego nie można dosłownie przekazać mu, które z zachowań są nie do zaakceptowania. Warto jednak wdrożyć system nagród za prawidłowo wykonaną czynność. W ten sposób pokarzemy pupilowi, że opłaca się stosować do zasad wprowadzanych przez właściciela i nie trzeba będzie stosować żadnych kar.

Utrzymuj z psem stały kontakt…

Zwierzę nie rozumie naszego stylu życia. Nie wie czym jest praca lub szkoła, dlatego często zostając samemu w domu może czuć się niezręcznie. Aby temu zaradzić, warto wprowadzić do codziennego życia kilka nawyków, które pomogą mu w odnalezieniu swojego miejsca. Weterynarz w Krakowie sugeruje na przykład  codzienną wspólną zabawę po pracy. Dzięki takim zachowaniom tworzymy głębszą więź z naszym pupilem.

W miarę możliwości powinniśmy też wyjść z psem na spacer po parku. Zwierzę uwielbia odkrywać nowe miejsca i zapachy, dlatego takie wyjście będzie dla niego czystą przyjemnością. To również doskonały moment na wspólną zabawę na świeżym powietrzu. Weterynarz przypomina, że podczas regularnych spacerów pies zwiększa swoją aktywność fizyczną, co pomaga mu uniknąć skutków nadwagi oraz innych chorób.

Nie rozpieszczaj pupila za bardzo

Wielu właścicieli czworonogów dla swoich pupili zrobiłoby wszystko. Dosłownie wszystko… Takie rozpieszczanie nie jest jednak wskazane i może nauczyć psa niewłaściwych zachowań. Gdy zwierzę poczuje się zbyt dobrze, może częściowo utracić swoje naturalne zachowania i stać się przykładowo celem ataków ze strony innych zwierząt.

Oczywiście warto stworzyć dla czworonoga komfortowe warunki, lecz ze wszystkim należy zachować umiar. Jeśli damy odczuć zwierzęciu, że może sobie pozwolić na wszystko, pies będzie stopniowo przesuwał granicę tolerancji zachowań, bo dostrzeże, że właściciel nie będzie na to reagował. Przychodnia weterynaryjna w Krakowie przypomina, że taki stan może doprowadzić do patologicznych zachowań, w których niekiedy interwencja specjalisty będzie koniecznością.

Może spodobać Ci się również:

photo 1580041029617 861657e9f349cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyOHx8YXBhcnRtZW50fGVufDF8MHx8fDE2NzgyNzM5MTUixlibrb 4.0.3q80w1080

Jakie mieszkanie kupić – nowe czy używane? Jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze?

1 października 2023

Zakup mieszkania to coś, o czym myśli coraz więcej osób. Nie ma oczywiście nic w tym dziwnego, ponieważ potrzeba stabilizacji i zapewnienia sobie dachu nad głową to jeden z priorytetów.…

Czytaj więcej