Ile bierze notariusz za kupno mieszkania? Czy koszty notarialne to jedyny dodatkowy wydatek?

photo 1574362848149 11496d93a7c7cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMXx8YXBhcnRtZW50fGVufDF8MHx8fDE2Nzc1ODkxMTMixlibrb 4.0.3q80w1080

Nowe mieszkania cieszą się ogromnym zainteresowaniem, pomimo wzrostu ich cen. Osoby chcące nabyć nową nieruchomość, muszą liczyć się z tym, że sama cena mieszkania to nie wszystko, a więc należy pod uwagę wziąć także inne koszty. O czym warto wiedzieć, przed zakupem mieszkania i jakie sytuacje mogą nas zaskoczyć?

Zakup nowego mieszkania, a notariusz

Wysokość opłaty notarialnej uzależniona jest w dużej mierze od wartości mieszkania. Co więcej, wyliczenie kwoty, jaką trzeba będzie zapłacić uregulowane jest prawnie, dzięki czemu wiemy, z jakimi kosztami należy się liczyć.

Nowe mieszkania w Łodzi oraz te z rynku wtórnego muszą posiadać akt notarialny, który jest niezbędny do tego, aby cała dokumentacja była kompletna. Nie można więc zrezygnować z dopełnienia poszczególnych formalności wyłącznie z powodu dodatkowych kosztów. Opłaty związane z notariuszem to nie wszystko, dlatego przed zakupem trzeba się przygotować na nieco większe wydatki, niż sama wartość nieruchomości.

Co może zaskoczyć kupujących mieszkanie?

Chociaż zakup mieszkania nie jest skomplikowany, należy mieć świadomość tego, że niektóre sytuacje mogą nas zaskoczyć. Jednym z większych problemów jest brak szczerości kupującego wobec osoby, która chce nabyć nieruchomość.

Osoby sprzedające niekiedy chcą ukryć pewne wady lub niedociągnięcia, co niestety może mieć negatywny wpływ na mieszkanie w przyszłości. Jeżeli ktoś kupuje lokal pierwszy raz, może uwierzyć sprzedającemu, który zapewnia o jego idealnym stanie.

Co więcej, sytuacje te dotyczą nie tylko mieszkań z rynku wtórnego, ale też pierwotnego dotyczącego mieszkań deweloperskich. Kolejnym problemem jest zawyżona cena mieszkania. Niestety kupujący nie zawsze jest w stanie oszacować wartość nieruchomości, co może zostać wykorzystane przez sprzedającego.

Zakup mieszkania – na co uważać?

Łódź mieszkania na sprzedaż to atrakcyjna oferta. Oczywiście wiele ofert mieszkaniowych zachęca, jednak nie wszystkie z nich zawierają naprawdę dobre mieszkania. Nowe mieszkanie to duży wydatek, dlatego trzeba wiedzieć, na co uważać.

Bardzo ważną kwestią jest tutaj dokładne sprawdzenie stanu mieszkania bez względu na to, czy kupujemy je z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Jeśli trafimy na kogoś, kto chce za wszelką cenę pozbyć się nieruchomości, może okazać się będzie robił wszystko, żeby ją sprzedać. Oczywiście oszustwa nie zdarzają się zbyt często, a więc nie trzeba się od razu nastawiać, że ktoś będzie chciał nas oszukać.

Może spodobać Ci się również:

photo 1631599575881 556a8c416881cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw2OHx8dW5pdmVyc2l0eXxlbnwxfDB8fHwxNjc0Njg4OTk3ixlibrb 4.0.3q80w1080

Jak wygląda rekrutacja na studia? Czy proces rekrutacji różni się w zależności od uczelni?

1 sierpnia 2023

Aplikowanie na studia wyższe to dla wielu osób, które ukończyły szkołę średnią ogromne możliwości, jeżeli chodzi o pracę w przyszłości. Nie ma więc w tym nic dziwnego, że zainteresowanie studiami…

Czytaj więcej