Czy przebywając na zwolnieniu lekarskim w Niemczech można otrzymać wypowiedzenie? Kiedy jesteś chroniony przed takim zwolnieniem?

photo 1502465771179 51f3535da42ccropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyN3x8bGF3fGVufDF8MHx8fDE2NjQ2MjM2MTAixlibrb 1.2.1q80w1080

Często choroba pracownika, to wystarczający powód do zmartwień. Niestety pracując w Niemczech, mogą pojawić się także inne poważne problemy, do których, zaliczamy możliwość zwolnienia chorego pracownika z pracy. Jak wygląda kwestia utraty pracy osób, przebywających na zwolnieniu lekarskim na terenie Niemiec?

Choroba pracownika, a zwolnienie z pracy

Zgodnie z niemieckimi przepisami wypowiedzenie umowy na zwolnieniu lekarskim w Niemczech przez pracodawcę jest możliwe. Tacy pracownicy nie są chronieni przed utratą pracy, ale czy takie sytuacja zdarzają się często? Otóż, na ten czynnik wpływa wiele elementów m.in.:

  • Staż pracy w danej firmie
  • Rodzaj choroby i okres, jaki pracownik przebywa lub będzie przebywać na zwolnieniu
  • Relacje pomiędzy pracodawcą a pracownikiem

W przypadku choroby trwającej przez krótki okres, zazwyczaj niemiecki pracodawca nie decyduje się na zwolnienie, chyba że pracodawca ma konkretny powód, aby zwolnić pracownika. Warto wiedzieć, że dobry i zaufany pracownik najczęściej nie musi się obawiać utraty pracy, dzięki czemu po chorobie wróci do swojej pracy.

Natomiast w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej depresją bądź podobnymi chorobami, które nie są oczywiste – coraz częściej jest ona podważana przed niemieckimi sądami pracy. Zdarza się, że dochodzi wówczas do drugiej rozprawy, na którą musi się stawić nie tylko pracownik, ale czasami i lekarz.

Pracownicy (partnerzy/małżonkowie/inni członkowie rodziny), którzy przeszli na zwolnienie lekarskie w tym samym czasie i otrzymali je od tego samego lekarza, mogą przegrać sprawę przeciwko wypowiedzeniu. Należy zatem być wiarygodnym w swoich działaniach, aby ubiegać się o przysługujące należności za chorobowe.

Jakie grupy pracowników są chronione przed zwolnieniem w czasie choroby?

Niektórzy pracownicy są chronieni przed zwolnieniem, nawet w takcie trwania umowy. Jest to dla tych pracowników bardzo dobra wiadomość i ogromne udogodnienie.

Takiej ochronie podlegają kobiety w ciąży, osoby przebywające na urlopie rodzicielskim, członkowie rady zakładowej i osoby niepełnosprawne. 

Żeby mieć pewność, że wypowiedzenie jest zasadne, warto poradzić się prawnika, który określi, w jakiej jesteśmy obecnie sytuacji i czy mamy szanse wygrać z pracodawcą. Właściwym działaniem jest wniesienie powództwa przeciwko wypowiedzeniu, aby starać się o przywrócenie zatrudnienia bądź wypłacenie odprawy oraz pozostałych należności z tytułu wynagrodzenia. 

Wypowiedzenie umowy o pracę a zasiłek

Osoby, które zostaną zwolnione, mogą ubiegać się o zasiłek wypłacany przez kasę chorych. Daje to pracownikowi możliwość życia na dotychczasowym poziomie. Choroba to najczęściej sytuacja przejściowa, po której wszystko wraca do normy. Co więcej, ważne jest, aby nie zwlekać ze zgłoszeniem się do kasy, a zrobić to, jak najszybciej.

Utrata pracy to duże obciążenie psychiczne dla pracownika, głównie, jeśli ma on na utrzymaniu członków rodzinę. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy nowej pracy. Nie trzeba zatem wracać do Polski, a można rozpocząć pracę w innej firmie na terenie Niemiec.

 

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 3

Jaki piasek do piaskowania felg najlepiej wykorzystać?

1 grudnia 2020

Oczyszczenie stalowych czy aluminiowych felg można przeprowadzić z wykorzystaniem piaskarki. Dzięki drobnemu materiałowi natryskiwanemu na powierzchnię elementów pod dużym ciśnieniem da się szybko usunąć zabrudzenia, nierówności spowodowane odpryskami, a także…

Czytaj więcej