Czy niewykorzystany urlop w Niemczech w chwili zwolnienia z pracy przepada? Jakie możliwości ma tutaj pracownik?
Straciłeś pracę w Niemczech? Zapewne jest to dla Ciebie duży kłopot? Co więcej, zostałeś zwolniony w momencie, kiedy masz jeszcze niewykorzystany urlop wypoczynkowy? Pracownik w takiej sytuacji często nie wie, co stanie się z jego urlopem i czy wciąż ma do niego prawo. Jak zatem wygląda kwestia wykorzystania urlopu przez zwolnionego pracownika i czy jest w ogóle szansa na wykorzystanie dni urlopowych?
Kundigung Niemcy, a niewykorzystany urlop
Otrzymanie wypowiedzenia umowy o pracę może bardzo niekorzystnie wpłynąć na Twoje obecne życie. Niestety utrata pracy może przytrafić się każdemu bez względu na zajmowane stanowisko, wiek, czy płeć. Pracownik zatrudniony w Niemczech powinien wiedzieć, jednak jakie ma prawa i obowiązki. Co ważne dobrze jest się też orientować w prawach pracownika w momencie, gdy dojdzie do zwolnienia.
Kundigung Niemcy pomimo tego, że rozwiązuje stosunek pracy to nie zabrania pracownikowi podjęcia stosownych działań. Osoby, które otrzymały wypowiedzenie, wciąż, mają możliwość wykorzystania swojego urlopu. Dni urlopowe można wykorzystać podczas okresu wypowiedzenia, co jest najczęstszą praktyką.
Zdarza się jednak, że urlop nie został wykorzystany w tym okresie i nie ma możliwości jego wykorzystania. Czy istnieje tu jakieś inne korzystne dla pracownika rozwiązanie? Oczywiście, że tak. Urlop nie przepada i wciąż istnieje otrzymania rekompensaty za niewykorzystany urlop.
Przeniesienie urlopu do nowego pracodawcy
Choć prawo nie przewiduje automatycznego przeniesienia urlopu, możliwe jest zawarcie porozumienia z nowym pracodawcą. Jeśli obie strony się zgodzą, nowy pracodawca może uwzględnić niewykorzystany urlop w nowym stosunku pracy. Warto jednak pamiętać, że jest to kwestia indywidualnych ustaleń i nie jest gwarantowana przez prawo.
Inaczej wygląda sytuacja w przypadku, gdy pracownik podlega pod odrębną instytucję, jak na przykład Soka-Bau.
SOKA-BAU to niemiecka instytucja, która odgrywa kluczową rolę w zarządzaniu urlopami pracowników w branży budowlanej. System ten został stworzony, aby zapewnić pracownikom budowlanym prawo do urlopu, niezależnie od częstych zmian pracodawców, które są charakterystyczne dla tej branży.
Odszkodowanie za niewykorzystany urlop w Niemczech
Pracownik, któremu nie udało się wykorzystać swojego urlopu, ponieważ został on zwolniony, może otrzymać rekompensatę pieniężną z tego tytułu. To, że pracownik nie wykorzystał urlopu u poprzedniego pracodawcy, ponieważ otrzymał Kundigung nie jest jego winą. Ubieganie się o takie odszkodowanie to ważny krok, na który powinien zdecydować się pracownik.
Jeśli nie zostaną dopełnione tutaj formalności w określonym terminie, może być za późno na podjęcie jakichkolwiek działań. Ważną informacją jest to, że o rekompensatę za niewykorzystany urlop w Niemczech możesz ubiegać się, nawet gdy wrócisz już do Polski.
Znając swoje prawa, możesz zdecydowanie więcej i jesteś bardziej świadomy tego, co się dzieje i z jak poważnym problemem masz do czynienia. Korzystając z pomocy dobrego i doświadczonego prawnika otrzymasz fachową pomoc i ważne wskazówki, dotyczące tego, jakie konkretne działania będą najskuteczniejsze.
Może spodobać Ci się również:
Matura to bardzo ważny temat wśród uczniów, którzy chcą kontynuować naukę na studiach wyższych. Zdanie egzaminu maturalnego otworzy drogę i pozwoli zdobyć wymarzony zawód, a w przyszłości ciekawą pracę. Na…
Czytaj więcej