Co jeść przed treningiem biegowym?

photo 1460353581641 37baddab0fa2cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw4fHxTaG9lJTIwcnVubmVyc3xlbnwxfDB8fHwxNjY1MzI1Mzc2ixlibrb 1.2.1q80w1080

Bieganie jest świetnym sposobem na utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz właściwej kondycji. Jednak sport uchodzi za wymagający, dlatego nie należy zapominać o właściwym odżywianiu. Nie wszyscy jednak wiedzą, co zjeść przed samym treningiem. Dlatego dziś odpowiemy na to pytanie i podpowiemy, jak przygotować się do joggingu…

Postaw na posiłek bogaty w węglowodany

Do pokonywania wielu kilometrów trasy potrzebne będą odpowiednie buty do biegania oraz energia, którą dostarczamy organizmowi właśnie w postaci węglowodanów. Trzeba jednak podkreślić, że powinny to być substancje złożone, a nie cukry proste zawarte w słodyczach lub napojach gazowanych. Przed biegiem warto więc postawić na posiłek złożony z ciemnego pieczywa, kurczaka z ryżem lub miskę jogurtu z musli.

Czas jedzenia również ma ogromne znaczenie. Najlepiej, gdy do stołu siądziemy około 2 godziny przed treningiem. W ten sposób nasz żołądek zdąży częściowo strawić pokarm, a my podczas biegu nie będziemy odczuwać dyskomfortu. Nie warto przy tym jeść łapczywie, ponieważ w ten sposób możemy nabawić się wzdęć, które utrudnią trening.

Nawodnienie to podstawa

Oprócz jedzenia należy też pić odpowiednią ilość wody. Eksperci zalecają spożycie 5-10 ml płynu na każdy kilogram masy ciała. Dobrze jest nawodnić organizm w czasie około 2-4 godzin przed ćwiczeniami, co usprawni pracę narządów wewnętrznych.

Dlaczego woda jest tak istotna? To właśnie ona przyczynia się do częściowego rozrzedzenia krwi, która efektywniej i szybciej przenosi tlen niezbędny do uwalniania energii. Dlatego właśnie zaleca się wypicie o poranku minimum 700 ml płynu, by pobudzić naczynia krwionośne do efektywnej pracy. Nie trzeba jednak pić czystej wody – można postawić na herbatę, sok lub kawę, która dodatkowo zwiększy wydolność organizmu.

O  czym jeszcze pamiętać przed rozpoczęciem treningu?

Priorytetową sprawą są dopasowane buty biegowe. Jeśli będą one niedopasowane, mogą nie tylko obniżyć jakość treningu, lecz jednocześnie przyczynią się do wystąpienia urazów. Sklep z butami do biegania zapewnia szeroki wybór, dlatego nie lekceważmy tego aspektu, tylko postawmy na dopasowane obuwie.

Istotne będzie też właściwe ubranie. Ma ono szczególne znaczenie zimą, choć w ciepłym sezonie również można się przegrzać. Najlepiej w trakcie treningu nosić odzież termoaktywną, która ułatwi odprowadzanie wilgoci i ochłodzi nasz organizm. W zimowym sezonie można założyć ciepły polar, chroniący przed mroźnym wiatrem.

Może spodobać Ci się również:

photo 1626736985932 c0df2ae07a2ecropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw5fHxkZW50aXN0JTIwZGVudGlzdHJ5fGVufDF8MHx8fDE2NDg1NjY4OTUixlibrb 1.2.1q80w1080

Ból zęba – okrutna dolegliwość wymagająca szybkiej interwencji stomatologa

1 kwietnia 2022

Chyba nie ma na świecie człowieka, którego choć raz nie bolał. Ząb. Każdy wie, że promieniujący ból może doprowadzić do skrajnych emocji. Bywa też często, że bolący ząb, który od…

Czytaj więcej