B2B – Co to znaczy? Charakterystyka popularnego typu umów prawnych

Na rynku proponowane są zróżnicowane formy współpracy, do których niekiedy potrzebna jest obsługa prawna. Sklepy internetowe oraz inne formy działalności w internecie zwykle zatrudniają pracowników na podstawie umowy o pracę, zlecenie czy dzieło, są jednak inne formy działania. Jedną z bardziej popularnych ostatnimi czasy jest współpraca B2B – business to business. Anglojęzyczny skrót oznacza relację biznesową, która łączy co najmniej dwa podmioty gospodarcze. Jest to praktyczna forma współpracy, która może przynieść jednocześnie wiele korzyści.
Na czym polega umowa B2B?
To forma kooperacji między dwoma stronami, które najczęściej są przedsiębiorstwami, mogą to być jednak inne organizacje lub stowarzyszenia. W tym przypadku wspólne działania nie są koordynowane przez żadna ze stron, a oba podmioty współpracujące traktowane są równoważnie.
Umowę B2B może sporządzić prawnik e-commerce podstawie kodeksu cywilnego. Ten typ działania nie podlega pod kodeks pracy, ponieważ są to kontakty między firmami, a nie poszczególnymi klientami czy konkretnym przedstawicielem działalności. Stosowanie systemu pracy opartego na B2B może generować łańcuchy współpracujących ze sobą podmiotów, z których każdy jest w pewien sposób powiązany z kolejną firmą.
Zatrudnienie na podstawie umowy B2B
Kontrakt może zostać sporządzona tylko pomiędzy przedsiębiorstwami. Niektórzy wskazują, że jest to specyficzny rodzaj umowy o pracę, w rzeczywistości jednak stwierdzenie to jest niewłaściwe, o czym poinformować może dowolna kancelaria prawna. E-commerce oraz standardowe rynki zatrudnienia mogą korzystać z B2B jako formy współpracy partnerskiej, czyli układem między dwoma partnerami, a typowy pracownik, nie może zostać zatrudniony na jej podstawie.
Jednak w internecie można znaleźć liczne ogłoszenia dla zwykłych obywateli, które proponują rozliczenia na podstawie ugody B2B. Faktycznie, jest możliwość, by pracownik podjął tę formę działania, jednak tylko wtedy, gdy prowadzi on jednoosobową działalność gospodarczą. W tej sytuacji jest on traktowany jako firma, co pozwala na nawiązanie współpracy business to business.
Zalety stosowania tej formy umowy
Firmy bardzo często decydują się na tę formę współpracy, ze względu na większą wygodę. Wybierając kontrakt B2B zyskujemy bak zależności oraz możliwość ukierunkowania rozwoju we właściwym dla danej firmy kierunku rozwoju. Współpraca ta może dać przy tym większą swobodę działania zarówno w kwestii tego ile w danym okresie zrobimy oraz jak rozplanujemy harmonogram prac.
Istotną cechą wyróżniającą kontrakt B2B od umowy o pracę są również wyższe zarobki w przypadku tej współpracy biznesów. Przy standardowym zatrudnieniu, od dochodu odliczane są koszty stałe, związane z ubezpieczeniami i podatkami, które znacznie obniżają kwotę. Pod tym względem, współpraca B2B daje możliwość uzyskania większej ilości środków na rękę.
Może spodobać Ci się również:
Wyróżnia się marki obuwia, które w ogóle nie tracą na popularności. Dla porównania jest też wielu producentów, którzy natomiast walczą o przetrwanie na rynku. Co wpływa na tak diametralną różnicę…
Czytaj więcej