Jak zatrzymać biegunkę u psa?

photo 1475954358970 66dcc6ff073fcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxNHx8dmV0JTIwYnVsbHRlcnJpZXJ8ZW58MXwwfHx8MTcwOTMyOTI2Mnwwixlibrb 4.0.3q80w1080

Pies musi jeść, żeby przeżyć. To z pokarmem dostarczane są wszystkie potrzebne składniki odżywcze i mikroelementy, dzięki którym zwierzę może normalnie funkcjonować. Niestety również u czworonogów może przytrafić się biegunka, która często sygnalizuje rozwój poważnych chorób. Czy możemy ją w jakiś sposób zatrzymać?

Biegunka może mieć funkcję oczyszczającą

Bardzo często pojawia się ona po zmianie karmy dla psa. W ten sposób organizm może zareagować na nietypowy zestaw dostarczanych składników, do którego nie jest przyzwyczajony. Po kilku dniach objawy powinny samoistnie ustąpić i w takim przypadku nie trzeba korzystać z pomocy dobrego weterynarza.

Zdarza się, że biegunka wynika z jednorazowego spożycia zepsutego pokarmu. Oprócz tego objawu pojawiają się także wymioty i ogólne osłabienie organizmu zwierzęcia, które jednak szybko ustają. Odchody podczas biegunki mogą mieć także zróżnicowaną postać: od formy niemal całkowicie płynnej, do postaci kału o konsystencji lekko nawodnionej papki.

Jak zachować się przy ostrej postaci choroby?

Najczęściej taki rodzaj biegunki związany jest z nagłym rozwojem stanu zapalnego w obrębie jelit lub podrażnieniem błony śluzowej przewodu pokarmowego. Pies może wtedy bardzo często wypróżniać się w intensywny sposób, przez co jego organizm stopniowo ulega osłabieniu. Przy ostrej postaci choroby powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem na Krakusa.

Bez rozpoznania przyczyn nie da się zatrzymać dolegliwości, choć warto w takim przypadku wprowadzić kilkunastogodzinny post u psa. Dzięki temu jego organizm może się oczyścić, a objawy samoistnie ustaną. Jeżeli to nie pomaga, warto dalej obserwować zachowanie zwierzęcia, a w przypadku, gdy zauważymy znaczący spadek energii, powinniśmy zgłosić się do poradni weterynaryjnej.

Przewlekłą biegunkę warto skonsultować ze specjalistą

Choroba w tej postaci może znacząco utrudnić funkcjonowanie zwierzęcia. Przewlekła biegunka nawet po wyleczeniu lubi powracać, dlatego pies musi być pod stałą opieką specjalisty. Warto w takim przypadku dokładnie przedyskutować dietę i wyeliminować z jadłospisu karmę, która może potęgować dolegliwości zwierzęcia.

Przewlekłą biegunkę często leczy się antybiotykami, choć ich działanie nie zawsze pozwala wyeliminować objawy. Kluczowe znaczenie będzie mieć właściwa diagnostyka i rozpoznanie prawdziwych przyczyn choroby. Tylko w takim wypadku można będzie zdrożyć u pupila skuteczne metody leczenia.

Może spodobać Ci się również:

photo 1618939279360 762c59d86c4fcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxN3x8Ym9uZXxlbnwxfDB8fHwxNjQ5MzM1OTUwixlibrb 1.2.1q80w1080

Ile kosztuje terapia orthokine?

1 marca 2022

Choć ta innowacyjna technika leczenia zmian zwyrodnieniowych zdobywa coraz większą popularność, nie wszyscy słyszeli jeszcze o nowoczesnej terapii Orthokine. To metoda, która jest w pełni bezpieczna dla organizmu i pozwala…

Czytaj więcej