Wynajem mieszkania – co warto wiedzieć na ten temat?

photo 1494526585095 c41746248156cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxN3x8cmVhbCUyMGVzdGF0ZSUyMHJlbnRhbHxlbnwxfDB8fHwxNjkwNTU2OTM5fDAixlibrb 4.0.3q80w1080

Nie każdego młodego człowieka stać na zakup nieruchomości. Bardzo często tacy ludzie są wręcz początkowo skazani na wynajem, ponieważ obecne ceny mieszkań przy niskich zarobkach będą nieosiągalne. Oczywiście zawsze jest możliwość uzyskania kredytu na zakup nieruchomości, lub wynajmu lokalu. O czym warto pamiętać, korzystając z tej drugiej metody?

Wynajem mieszkania może mieć kilka form

Najpopularniejszą umową w przypadku najmu mieszkania jest umowa długoterminowa. Najczęściej zawiera się ją ze studentami oraz pracownikami, którzy szukają stałego miejsca pobytu na dłuższy czas. Taki dokument jest korzystny dla obu stron. Lokator może w tym przypadku liczyć na stałą wysokość czynszu i dogodne warunki do życia. Z kolei właściciel nie musi aż tak inwestować w zarządzanie najmem, ponieważ przy tego typu umowie wystarczy bieżąca obsługa usterek.

Wynajem długoterminowy ma jednak swoje ograniczenia. Przede wszystkim przy tej formie udostępniania nieruchomości, lokator jest zobowiązany do regularnego płacenia czynszu do końca trwania współpracy. Najczęściej takiej umowy nie da się zerwać przed upłynięciem wpisanego terminu, a ewentualne wypowiedzenie współpracy może zależeć od dobrej woli właściciela nieruchomości.

Najem okazjonalny – na czym to polega?

Taka umowa jest bardzo podobna do ugody długoterminowej, choć jednocześnie daje właścicielowi nieruchomości znacznie więcej kompetencji. W tym przypadku najemca składa dodatkowe oświadczenie o egzekucji, które pozwala właścicielowi mieszkania usunąć lokatora po upłynięciu terminu umowy lub w przypadku naruszenia jej postanowień.

Takie zabezpieczenie jest korzystne ze strony posiadacza nieruchomości, który przy problemach z zapłatą czynszu na zasadach standardowej umowy długoterminowej nie ma możliwości reakcji. Najem okazjonalny często jest stosowany przez właścicieli dobrze wyposażonych budynków, którzy dbają o swój lokal i chcą go zabezpieczyć przed nieuczciwymi lokatorami.

Jest jeszcze najem krótkoterminowy

To forma udostępniania nieruchomości, z której najczęściej korzystają turyści i klienci biznesowi. W tym przypadku opłaty za pobyt w apartamencie będą znacznie wyższe, a zarządzanie najmem krótkoterminowym często wymaga większego zaangażowania.

Umowa najmu zwykle nie trwa dłużej niż kilka tygodni. Nieruchomości tego typu najczęściej można znaleźć w typowych wakacyjnych ośrodkach miejskich oraz kurortach. Ze względu na wysoki standard, trzeba zapłacić więcej za apartament.

Może spodobać Ci się również:

photo 1565891741441 64926e441838cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw2fHxsb2dpc3RpY3N8ZW58MXwwfHx8MTYyNTg0MTA0MAixlibrb 1.2.1q80w1080

Transport bilateralny – co to? Kto może zawierać umowy bilateralne?

1 maja 2022

Transport bilateralny to określenie dobrze znane wśród firm transportowych. Aby możliwe było zawarcie umowy bilateralnej, muszą zostać spełnione określone wymagania, o których musi pamiętać każda ze stron. Jeżeli jeszcze nie…

Czytaj więcej