Jak koty okazują miłość? Po tym poznasz, czy zwierzę cię kocha

photo 1599443015574 be5fe8a05783cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0NHx8dmV0JTIwdmV0ZXJpbmFyeXxlbnwxfDB8fHwxNzAzODQ1Mjg5fDAixlibrb 4.0.3q80w1080

Koty mają dość specyficzne usposobienie. To zwierzęta bardziej skryte, które częściej chodzą swoimi drogami w przeciwieństwie do wiernych i otwartych psów. Dlatego właśnie niekiedy ciężko jest zaobserwować uczucia, jakie mogą nam okazywać. Lecz jeśli dokładnie przyglądniemy się ich zachowaniu i to nie powinno stanowić dla nas problemu.

Na te gesty powinniśmy zwracać uwagę

Koty trochę inaczej okazują przywiązanie niż psy. U tych zwierząt gesty są bardziej subtelne, przez co trudniej jest je zauważyć. Czasem o miłości pupila świadczy już sama bliska obecność zwierzęcia. Niektóre osobniki są bardzo ostrożne i podchodzą wyłącznie do osób, do których na prawdę coś czują.

Do innych gestów świadczących o przywiązaniu kota należy charakterystyczne pomrukiwanie oraz uderzanie główką o nasze ciało. Pupil okazuje swoje uczucia przez mrużenie oczu i charakterystyczne ugniatanie skóry podczas głaskania. Ten nawyk związany jest z jego dziecięcym wiekiem, gdy poprzez ugniatanie kocię zwiększa przepływ mleka od swojej mamy.

Takie gesty świadczą o irytacji zwierzęcia

Chyba każdy kociarz od czasu do czasu widział u swojego pupila charakterystyczne machanie ogonem. To najczęściej znak irytacji i zdenerwowania, który z czasem może przerodzić się w atak. Gdy zwierzę się zdenerwuje może wyskoczyć z pazurami i przybrać postawę bojową. Wypina wtedy swoje ciało na kształt łuku i stroszy sierść.

Niepokój i stres jest u tych zwierząt szczególnie widoczny podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym w Krakowie. Zwierzę, które czuje się nieswojo może też wydawać odstraszające dźwięki, które niekiedy przyjmują postać przeraźliwego miauczenia. W skrajnych sytuacjach, gdy pupil czuje się zagrożony przystępuje do ataku lub gwałtownie szuka miejsca ucieczki.

Miauczenie i mruczenie – 2 podstawowe sygnały kota

Pierwszy z nich zwierzę użyje wtedy, gdy chce coś osiągnąć. Najczęściej koty miauczą, ponieważ domagają się jedzenia lub wody, choć zdarza się, że może to być sygnałem bólu i rozwijających się dolegliwości. Jeżeli nie potrafimy określić przyczyn wokalizowania zwierzęcia, powinniśmy udać się do krakowskiego weterynarza.

Mruczenie to z kolei oznaka, że zwierzę czuje się bardzo dobrze. Często osobniki tak reagują na głaskanie w niektórych miejscach na przykład za uszami czy po grzbiecie. W ten sposób koty przekazują nam informację, że to, co robimy bardzo im się podoba.

Może spodobać Ci się również:

photo 1643660527098 559f89e45a92cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw2MXx8ZGVudGlzdHxlbnwxfDB8fHwxNjY5NDg3NjE2ixlibrb 4.0.3q80w1080

Ile kosztują usługi stomatologiczne? Co powinieneś wiedzieć, zanim wybierzesz gabinet stomatologiczny?

1 lutego 2025

Wizyta w gabinecie stomatologicznym zazwyczaj kojarzy nam się z dużym wydatkiem. Niestety nie zawsze możemy skorzystać z wizyt w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia z uwagi na długi czas oczekiwania na…

Czytaj więcej