Kiedy umowa najmu jest nieważna?

photo 1490197415175 074fd86b1fcccropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxOHx8cmVhbCUyMGVzdGF0ZSUyMHJlbnRhbHxlbnwxfDB8fHwxNjkwNTU2OTM5fDAixlibrb 4.0.3q80w1080

Wynajem nieruchomości zawsze niesie ze sobą pewne ryzyko. Właściciele mieszkań nie wiedzą, kto przychodzi do ich lokum, co często kończy się sporymi problemami związanymi z utrzymaniem określonego standardu. Dlatego warto dokładnie sprawdzać zapisy umowy i pilnować ich przestrzegania. W jakiej sytuacji umowa traci swoją ważność?

Co zrobić, gdy wynajmujący nie wypełnia swoich zobowiązań?

Zdarza się, że lokatorzy nie chcą trzymać się wyznaczonych w dokumencie zasad, które częściowo regulują sposób korzystania z nieruchomości. Niestety każdy ma swój styl życia, a niektórzy stronią od sprzątania po sobie czy utrzymania części wspólnych w czystości. Jak się przed tym bronić?

Przede wszystkim warto odpowiednio sformułować umowę. Jeśli nie mamy wiedzy odnośnie tego, w jaki sposób to zrealizować, możemy skorzystać z zewnętrznej obsługi apartamentów. W dokumencie powinny znaleźć się zapisy dotyczące podstawowych reguł korzystania z mieszkania. Można też zastrzec prawo do zwiększenia czynszu lub egzekwowania dodatkowych opłat w związku z niewypełnianiem obowiązku sprzątania. To wszystko skłoni najemcę do pilnowania zapisów umowy.

Kiedy umowa najmu okazjonalnego jest nieważna?

W tego typu dokumencie zawsze powinien znaleźć się konkretny czas trwania umowy. Musi on być uzgodniony z lokatorem, który dodatkowo zobowiązuje się wyprowadzić niezwłocznie po upłynięciu zapisanego terminu. W przeciwnym razie właściciel mieszkania będzie miał prawo do egzekucji lub eksmisji klienta z mieszkania.

Dlaczego czas upłynięcia umowy jest tutaj taki ważny? Warto pamiętać, że oświadczenie o możliwości eksmisji lokatora podpisywane jest przy obecności notariusza, który musi wiedzieć kiedy dojdzie do takiej sytuacji. Umowa najmu okazjonalnego bez wpisanej daty nie może zatem zostać zrealizowana, a więc automatycznie staje się nieważna.

O czym warto pamiętać podczas korzystania z najmu krótkoterminowego?

Przede wszystkim warto dokładnie sprecyzować warunki umowy. W apartamencie tego typu zależy nam na utrzymaniu odpowiedniego standardu, dlatego niektóre zachowania gości mogą okazać się niedopuszczalne. Obsługa najmu przed udostępnieniem umowy powinna więc zdefiniować prawa i obowiązki lokatorów, aby nie było żadnych niedomówień.

Najem krótkoterminowy jest doskonałą formą generowania dochodu pasywnego, choć będzie wymagał znacznie większych nakładów pracy. Dlatego warto skorzystać z pomocy fachowej firmy, która zajmie się obsługą wszystkich procesów. To bardzo korzystne rozwiązanie, które znosi z właściciela nieruchomości szereg obowiązków.

Może spodobać Ci się również:

photo 1520219306100 ec4afeeefe58cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw3fHxib290c3xlbnwxfDB8fHwxNjYwNzU4NDk0ixlibrb 1.2.1q80w1080

Buty trekkingowe – jaki rozmiar będzie dla nas najlepszy?

1 sierpnia 2022

Obuwie trekkingowe może służyć podczas wakacyjnej wycieczki lub spaceru. To produkty bardzo często wykorzystywane również na co dzień, ze względu na wyjątkową wygodę. Powinniśmy jednak szczególną uwagę zwracać na ich…

Czytaj więcej