Tynki mineralne – jak nakładać zaprawy cienkowarstwowe?
Tynki mineralne są doskonałą alternatywą dla mieszanek cementowo-wapiennych. Te drugie powoli tracą już na popularności, ze względu na wyższe koszty przygotowania zaprawy oraz zużycie materiału. Z pomocą tynków cienkowarstwowych łatwiej zabezpieczyć ścianę i nadać jej unikalną fakturę. W jaki sposób nakłada się taką zaprawę?
W czym tkwi fenomen tynków mineralnych?
To masy cienkowarstwowe, które można zastosować z powodzeniem niemal w każdym pomieszczeniu. Połączenie drobno zmielonego kruszywa z żywicami i wypełniaczami gwarantuje szczelną osłonę ściany, dzięki której konstrukcja budynku zostanie dokładnie zabezpieczona. Tynki cienkowarstwowe są stosunkowo tanie, a do tego odznaczają się dużą wytrzymałością.
Zaprawy można nakładać ręcznie, lub z zastosowaniem agregatu tynkarskiego z Krakowa. Dzięki różnej wielkości ziaren kruszywa łatwo uzyskać unikalną fakturę ściany, która dodatkowo będzie zdobić wewnętrzną lub zewnętrzną powierzchnię budynku. Tynki cienkowarstwowe wykazują odporność na działanie wilgoci oraz promieniowania słonecznego.
Przed rozpoczęciem tynkowania trzeba przygotować ściany
To nieodłączny krok każdego remontu. Zanim zaczniemy nakładać powłokę tynkarską, musimy dokładnie oczyścić powierzchnię ścian. Mowa tu o usunięciu wszelkich śladów poprzedniej powłoki, starych farb oraz nieczystości, które mogłyby osłabić nową strukturę.
Przed rozpoczęciem prac, producent agregatów tynkarskich zaleca wyrównanie powierzchni oraz zabezpieczenie jej specjalnym preparatem gruntującym. Jego zadaniem jest zwiększenie chropowatości, przez co nanoszona później warstwa tynku lepiej zwiąże się z powierzchnią. Po zakończeniu aplikacji gruntu powinniśmy odczekać około 24 godziny i możemy przystąpić do właściwego tynkowania.
W jaki sposób nakładać tynki cienkowarstwowe?
Zaprawę można rozrobić w mieszalniku agregatu tynkarskiego. Najczęściej proces polega na uzupełnieniu gotowej mieszanki i dostarczeniu odpowiedniej ilości wody. Po dokładnym złączeniu składników zaprawa nabierze odpowiedniej konsystencji i można rozprowadzać ją po powierzchni ściany. Najczęściej przygotowujemy powłokę nie grubszą niż 1,5 cm.
Po częściowym związaniu warstwy możemy przystąpić do zacierania. To, jaką technikę przyjmiemy będzie mieć duże znaczenie w kontekście efektu, jaki chcemy uzyskać. Warto wykonać zadanie za pomocą ręcznych narzędzi, przez co znacznie szybciej można będzie osiągnąć pożądany efekt.
Może spodobać Ci się również:
Z pewnością niejednokrotnie wpadło Ci coś do oka. W większości takich sytuacji jesteśmy w stanie poradzić sobie z tym problemem sami. Co jednak zrobić, gdy zaproszenie oka jest bardziej poważne?…
Czytaj więcej