Jak usunąć wgniecenia po gradobiciu bez malowania?

photo 1519557489688 c30c74763166cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMTl8fGNhcnxlbnwxfDB8fHwxNjUzOTE2NzQ0ixlibrb 1.2.1q80w1080

Już lekka stłuczka może naruszyć delikatną blachę karoserii. Nie zawsze jednak problem wymagał będzie ponownego lakierowania. Niektóre ślady, takie jak wgniecenia po gradobiciu da się usunąć nowoczesną metodą PDR. Na czym ona polega?

Kiedy technika PDR może być wykorzystana?

To przede wszystkim doskonały sposób do usuwania niewielkich wgnieceń, np. powstałych w trakcie gradobicia. Technika wykorzystuje efekt pamięci kształtu, z którym można przywrócić karoserii pierwotny wygląd. Paintless Dent Repair, bo taka jest pełna nazwa tej metody pozwala usunąć wgniecenia bez konieczności ponownego lakierowania elementów.

Technika ma jednak swoje ograniczenia. Przede wszystkim będzie pomocna tylko wtedy, gdy wgniecenie nie naruszyło warstwy lakierniczej. W przeciwnym wypadku nawet przywrócenie pierwotnego kształtu nie uchroni nas przed koniecznością ponownego malowania elementu. Technika PDR nie zawsze też będzie możliwa do wykonania. W trudno dostępnych miejscach karoserii, takich jak słupki trzeba będzie zastosować inne metody naprawcze.

Na czym polega PDR?

Istnieją dwa sposoby usuwania wgnieceń: poprzez wypychanie lub odciąganie. Ten pierwszy jest bezpieczniejszy i może być zastosowany do wszystkich elementów, których dojście z drugiej strony będzie możliwe. To świetny sposób na naprawę uszkodzonego zderzaka, błotników lub pokrywy silnika. Do przywrócenia kształtu uszkodzonej karoserii wykorzystuje się specjalne druty lub lance, którymi koryguje się drobne wgniecenia.

Wyciąganie jest rzadziej stosowane ze względu na większe trudności w przeprowadzeniu takiego zabiegu. Najczęściej wykonuje się je wtedy, gdy nie ma możliwości dojścia do elementu od wewnętrznej strony. W tym przypadku do uszkodzonego elementu przykleja się specjalny przyrząd na gorąco, a następnie płynnym ruchem odciągana jest uszkodzona blacha.

Technika PDR wymaga wprawnej ręki

To bardzo skuteczny sposób usuwania wgnieceń, jednak wymaga pewnej wprawy. Istotne jest tutaj odpowiednie ułożenie narzędzi, siła nacisku lub wyciągania oraz precyzyjne wyczucie momentu ponownego odkształcenia. Dlatego nie warto za takie czynności brać się samemu, tylko najlepiej powierzyć je profesjonalistom.

Przy technologii PDR liczy się przede wszystkim doświadczenie. Nawet drobna niedokładność może skończyć się odspojeniem powłoki lakierniczej, co zaburzy estetykę naprawianego elementu. Dlatego warto zaufać specjalistom, którzy szybciej i skuteczniej usuną wgniecenia w karoserii.

 

Może spodobać Ci się również:

photo 1611080541716 4de04385fbaecropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw3NHx8cGxhc3RpYyUyMG1vbGRpbmd8ZW58MXwwfHx8MTcwNDY0NzgyMXwwixlibrb 4.0.3q80w1080

Pakowanie żywności – jak to zrobić najlepiej? Poznaj skuteczne sposoby, z których korzystają producenci żywności?

1 grudnia 2023

Prawie wszystkie produkty żywnościowe oferowane do sprzedaży znajdują się w opakowaniach. Wyróżniamy tutaj wiele rodzajów, kształtów oraz wielkości takich opakowań. Ważne jest także tworzywo, z jakiego zostały one wykonane, które…

Czytaj więcej