Jaka odzież ochronna przysługuje budowlańcowi?

unnamed file

Zawód pracownika budowy jest specyficzny i wymaga odpowiedniego zabezpieczenia zdrowia, a nawet życia. W kwestii zaopatrzenia budowlańca w odpowiednią odzież ochronną to pracodawca ma obowiązek tak jej dopasowania, jak kupienia i potencjalnej wymiany. Za całokształt wyposażenia również finansowo odpowiada pracodawca.

Budownictwo jest jedną z takich branż, która wymaga również dopasowania odzieży pod względem pory roku. Pracownik budowlany musi posiadać odpowiednie ubranie ochronne na zimę i inne na lato. To nakłada na pracodawcę kolejny obowiązek zadbania o sezonową wymianę odzieży ochronnej.

Jaki strój ochronny na budowę?

Pracownik budowlany musi być zabezpieczony od stóp do głów. W związku z tym poza oczywistymi ubraniami takimi, jak spodnie, koszula, czy kurtka, budowlaniec musi być zaopatrzony również w odpowiednie buty, kask i inne akcesoria dopasowane do specyfiki stanowiska pracy.

W przypadku kasku obowiązują przepisy różnicujące nakrycia głowy kolorystycznie pod kątem wykonywanego zawodu. Kaski koniecznie muszą być wykonane z trwałych i mocnych materiałów z odpowiednim zabezpieczeniem, tak by głowa budowlańca nie była narażona na upadające przedmioty. Jednocześnie nie powinien być zbyt ciężki i z całą pewnością powinien odpowiadać strukturą profilowi wykonywanych zadań.

Jakie buty ochronne wybrać dla pracownika budowy?

Buty to obowiązkowe wyposażenie pracownika budowy, które bezwzględnie musi chronić stopy i zapewniać stabilne przemieszczanie się po różnych powierzchniach. W tym celu wybierając obuwie ochronne należy zwrócić uwagę na strukturę podeszwy, która ma za zadanie chronić przed poślizgiem, a także dobrze izolować stopę przed uszkodzeniami od spodu.

Dobrym wyborem są buty ochronne ze skóry naturalnej lub tłoczonej. Zimą muszą być dodatkowo wypełnione odpowiednim ociepleniem, tak by pracownik nie przemroził stóp. Buty ochronne muszą mieć wyprofilowana cholewkę z odpowiednio wzmocnionymi noskami, tak by dobrze zabezpieczyć stopę przed upadającymi przedmiotami.

Inne niezbędne środki ochrony osobistej na budowie

Pracodawca powinien zaopatrzyć budowlańca we wszystkie możliwe akcesoria ochronne. Tu nadmienić warto, że na budowie wykonywane są różnorodne prace, a to oznacza szeroki podział specyficznych środków ochrony dostosowany do wykonywanych zadań. Ważne jest zabezpieczenie przed upadkiem, porażeniem prądem i innymi zagrożeniami.

Odzież ochronna dla pracownika budowy powinna, w związku z tym, być wykonana z trwałych materiałów o wysokiej jakości. Muszą one spełniać normy bezpieczeństwa i być zgodne z przepisami BHP.

Może spodobać Ci się również:

photo 1501504905252 473c47e087f8cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw2NHx8dW5pdmVyc2l0eXxlbnwxfDB8fHwxNjc0Njg4OTk3ixlibrb 4.0.3q80w1080

Studia przez Internet – jak to wygląda? Dlaczego warto wybrać studia oligofrenopedagogiki online?

1 października 2023

Studiowanie przez Internet to rozwiązanie, które w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularne. Codzienne obowiązki, czy praca często uniemożliwia podjęcie nauki na kierunku, jaki chcielibyśmy studiować. Co więcej, w…

Czytaj więcej