Zapalenie dziąseł – przykra dolegliwość i poważne konsekwencje

photo 1609850808399 82fb0bb6fb32cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw2NXx8ZGVudGlzdCUyMGRlbnRpc3RyeXxlbnwxfDB8fHwxNjQ4NTY2ODk2ixlibrb 1.2.1q80w1080

Specyficzne warunki biochemiczne w jamie ustnej mają ogromny wpływ na wzmożone ataki różnego rodzaju patogenów. Do takich czynników należy wyższa temperatura oraz wilgotność, które prowadzą do przyspieszenia rozkładu resztek jedzenia, pozostawionych w trudno dostępnych miejscach, między zębami. W takim przypadku atakujące bakterie mogą spowodować zapalenie dziąseł, ból i krwawienie.

Da się zapobiec tym efektom poprzez dokładne zabiegi pielęgnacyjne, nie zaszkodzi tu również okresowa wizyta w gabinecie dentystycznym. Kluczowe jest znalezienie specjalisty, jakim jest periodontolog. Kraków to doskonałe miasto pod względem opieki stomatologicznej i łatwo tu znaleźć odpowiedniego specjalistę.

Do czego może doprowadzić zapalenie dziąseł i kiedy udać się do lekarza?

Stan zapalny przyzębia to jedna z najpowszechniejszych dolegliwości stomatologicznych. Nawracające objawy mogą być wskazaniem do zdiagnozowania przewlekłej choroby, np. paradontozy. W takiej sytuacji niezbędne jest właściwe leczenie przeprowadzone przez periodontologa, czyli specjalisty leczącego choroby przyzębia.

Uporczywe zapalenia dziąseł mogą prowadzić do osłabienia zębów i większej podatności na powstawanie ubytków. W skrajnych przypadkach chore i słabe zęby mogą zacząć wypadać. Aby nie dopuścić do tak skrajnej sytuacji, należy zacząć leczenie już przy pierwszych objawach.

Jakie są objawy zapalenia dziąseł i czemu nie wolno ich zignorować?

Pierwsze objawy zapalenia dziąseł nie każdego zaalarmują na tyle, aby udać się do dentysty. Głównie jest to zaczerwienienie i nadwrażliwość np. przy szczotkowaniu zębów. Stan zapalny, który się nasila, powoduje krwawienie i ból. Może również nastąpić przeniesienie zakażenia na zęby, w których są ubytki, a tu już pojawia się już duży problem.

Istotne jest, aby zapobiegać takiemu stanowi i przestrzegać zasad higieny jamy ustnej Jeżeli jednak pojawią się już pierwsze objawy, należy pójść do stomatologa. Lekarz wówczas wprowadzi natychmiastowo leczenie, które zapobiegnie dalszemu rozwojowi choroby.

Jak stomatolog pomaga w zapobieganiu zapalenia dziąseł?

Zapalenie przyzębia najczęściej pojawia się, kiedy na zębach zbiera się płytka nazębna. Jedną z metod profilaktyki stomatologicznej jest regularne usuwanie kamienia. Dentysta, który regularnie bada stan uzębienia pacjenta, jest w stanie szybko zdiagnozować każdą zmianę patologiczną.

Kontrola dentystyczna jest niezwykle ważna w profilaktyce stomatologicznej. Jednocześnie warto zasięgnąć rady u specjalisty, jakiego płynu, czy pasty do zębów i szczoteczki należy używać przy podatności na choroby przyzębia.

Może spodobać Ci się również:

photo 1584590069631 1c180f90a54ccropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw2NXx8c2hvZXN8ZW58MXwwfHx8MTY0MjA2ODUzMwixlibrb 1.2.1q80w1080

Jakie buty turystyczne będą najlepsze?

1 maja 2022

Nadchodzi lato, czyli upragniony okres wypoczynku. Zapewne wielu z nas już planuje piesze wędrówki po górskim szlaku. Aby wakacyjna przygoda odbyła się bez kontuzji, warto już teraz zainwestować w wygodne…

Czytaj więcej