Wertykalny ogród w domu – jaki rodzaj zielonej ściany wybrać?

photo 1532506359657 a863476b06b2cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMHx8Z3JlZW4lMjB3YWxsJTIwcGxhbnRzfGVufDF8MHx8fDE2NjQ4MTc5ODQixlibrb 1.2.1q80w1080

Ogrody wertykalne tworzą piękne aranżacje i są wspaniałym sposobem na wprowadzenie większej ilości zieleni do domowego otoczenia. Pionowa ściana ogrodowa może zapewnić prywatność, wprowadzić bujną roślinność nawet w małym mieszkaniu lub zamaskować nieatrakcyjne ściany. Ogród wertykalny w domu to również doskonały sposób uprawy roślin, które wykorzystujemy kulinarnie.

Przy tak wielu propozycjach aranżacyjnych na rynku warto się zorientować, jaki pomysł na pionowy ogród zrealizować i czy głównie się kierować. Dotyczy to technicznej strony takiej konstrukcji, rodzaju roślinności w podziale na żywą i sztuczną, a także wyboru odpowiedniego miejsca montażu. Poniżej przedstawiamy krótki przewodnik dotyczący wyboru zielonej ściany do domu.

Jakie są rodzaje ogrodów wertykalnych w podziale na konstrukcję?

Ze względu na popularność pionowych ścian zielonych, na rynku dostępne są obecnie opcje konstrukcji przeznaczonych na uprawę. W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiednią konstrukcję dopasowaną do ściany, na której ma stać. Tu warto pamiętać, że stelaż z żywą roślinności jest cięższy, a więc ściana powinna być wzmocniona i nie każda w domu do tego się nadaje.

Sztuczna roślinność może być zainstalowana praktycznie wszędzie i jest doskonałym rozwiązaniem, aby zagospodarować nieużywane lub mniej atrakcyjne fragmenty ściany. Lżejsza konstrukcja takiej zielonej ściany ma sporo zalet i zapewnia dużą swobodę aranżacyjną.

Zielony ogród pionowy na całą ścianę, czy w systemie modułowym

Zielona ściana to taki element aranżacji, który wpływa korzystnie na wygląd mieszkania, a także na tworzenie klimatu ogniska domowego. Wśród wielu opcji można znaleźć propozycje ogrodów rozciągniętych na całą powierzchnię ściany lub jej wybrany fragment. Taka opcja jest korzystna szczególnie wówczas, gdy niektóre domowe ściany są nieustawne, a pozostawienie ich pustych psuje całą estetykę wnętrza.

Ciekawym rozwiązaniem są ściany zielone w postaci modułów. Taki element aranżacyjny można zamontować w wielu miejscach w mieszkaniu i dopasować wyglądem do całej aranżacji. Kilka elementów modułowych może zdobić salon i sypialnię, a kolejne mogą służyć jako pionowy zielnik w kuchni.

Jak wybrać rośliny na zieloną ścianę?

Jeżeli sięgamy po żywą roślinność, to należy priorytetowo dopasować rodzaj do panujących warunków mikroklimatycznych. Jest to kluczowa kwestia, jeśli chcemy, by zielona ściana była naprawdę żywa. Można też sięgnąć po sztuczne kwiaty doniczkowe i tu nie ma praktycznie żadnych ograniczeń, a tysiące modeli mogą spełnić nawet najbardziej wyrafinowane oczekiwania właścicieli mieszkań.

Może spodobać Ci się również:

skora podatna na przebarwienia czy warto stosowac naturalne kosmetyki w tym serum na przebarwienia

Skóra podatna na przebarwienia – czy warto stosować naturalne kosmetyki, w tym serum na przebarwienia?

13 czerwca 2023

Przebarwienia skórne są częstym problemem, z którym boryka się wiele osób. Mogą być wynikiem nadmiernego wystawienia na słońce, blizn po trądziku, hormonalnych zmian czy starzenia się skóry.  W takiej sytuacji…

Czytaj więcej