Tynk gipsowy – jak położyć go na ścianę?

photo 1482731215275 a1f151646268ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Dzięki tynkowaniu możemy w odpowiedni sposób zabezpieczyć ściany przed działaniem wilgoci. Aby przygotowana powłoka wytrzymała przez wiele lat, trzeba zachować jednak kilka podstawowych zasad. Niezależnie od tego, czy przeprowadzamy proces ręcznie, czy z użyciem agregatu do gipsowania, trzeba trzymać się standardowego planu. Jak przebiega proces tynkowania?

Po pierwsze trzeba przygotować podłoże…

To jeden z najistotniejszych elementów całego procesu. Powierzchnia tynkowanych ścian musi być idealnie płaska, lekko chropowata i dokładnie oczyszczona ze wszelkich zabrudzeń. Nawet najdrobniejsze resztki farby czy poprzedniej warstwy tynku mogą zaburzyć konstrukcję nakładanej warstwy. Dlatego czyszczenie ścian warto potraktować ze szczególną starannością.

Po przygotowaniu powierzchni trzeba ją jeszcze zagruntować. Najlepiej wykorzystać do tego celu specjalne preparaty dedykowane przez producenta tynku gipsowego. To środek, który częściowo utwardza powierzchnię i zapewnia lepszą przyczepność nanoszonego tynku. Na zagruntowanej powierzchni zaprawa będzie szybciej i efektywniej zasychać, a wykorzystując agregat do tynków gipsowych będziemy mogli przygotować idealną powłokę w krótkim czasie.

Po pracach wstępnych czas na właściwe tynkowanie

Pracę trzeba rozpocząć od przygotowania zaprawy. Najczęściej wystarczy postępować zgodnie ze wskazaniami producenta i zastosować odpowiednie proporcje mieszanki oraz wody. Stosując agregat do gładzi gipsowej, zadanie będzie prostsze – w tym przypadku specjalny mieszalnik ułatwi przygotowanie idealnej konsystencji zaprawy.

Przygotowany tynk można nakładać na powierzchnię. Powłoka gipsowa należy do tych cienkowarstwowych, dlatego nie trzeba przy niej kupować dużej ilości mieszanki. W trakcie tynkowania ręcznego należy dokładnie rozprowadzać zaprawę po ścianie, przeprowadzając wstępne wygładzanie. We wnętrzu gips można nakładać partiami – w takich warunkach zaprawa nie będzie tak szybko zasychać, co ułatwi proces.

Wygładzanie potrzebne czy nie?

Wszystko zależy od wcześniej zastosowanych technik aplikacji tynku i spodziewanego efektu. W niektórych przypadkach faktura utworzona po nałożeniu zaprawy będzie wystarczająco dobra, można będzie zatem poczekać aż zaprawa całkowicie stwardnieje i później przejść do malowania ścian.

Jeśli jednak chcemy uzyskać efekt idealnie gładkiej tekstury, należy przeprowadzić wygładzanie. Do tego celu najlepiej wykorzystać dedykowane mieszanki i szpachelkę, która ułatwi rozprowadzenie zaprawy po ścianie i wypełnienie najdrobniejszych niedoskonałości.

Może spodobać Ci się również:

photo 1582582484783 0a7a9e45b0d6cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMXwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0fHxmbGF0c3xlbnwxfDB8fAixlibrb 1.2.1q80w1080

Mieszkania zakup – gdzie szukać ogłoszeń? Czy samodzielne szukanie mieszkania to dobre rozwiązanie?

1 lutego 2022

W dzisiejszych czasach znalezienie mieszkania na sprzedaż nie jest trudną czynnością. Wiele portali, a także ogłoszeń w różnych miejscach powoduje, że każdy jest w stanie znaleźć taką nieruchomość, jakiej szuka.…

Czytaj więcej