Jakie łożyska do wrzeciona tokarki? W jaki sposób dopasować konkretny rodzaj łożyska do wrzeciona?

photo 1581085271555 d32ebe05933acropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxNDJ8fG1ldGFsJTIwd29ya3xlbnwxfDB8fHwxNjM1MTcyOTM0ixlibrb 1.2.1q80w1080

Tokarki składają się z wielu różnych elementów, które wbrew pozorom odgrywają ogromną rolę, jeżeli chodzi o ich pracę. Warto tutaj wspomnieć, że nie każdy kupuje gotową maszynę od producenta, a decyduje się na samodzielny montaż. Jednym z elementów, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, są łożyska do wrzeciona tokarki.

Dobre łożyska do wrzeciona – czym się charakteryzują?

W momencie, kiedy szukamy łożyska do tokarki, musimy kierować się kilkoma ważnymi wskazówkami. Jest to bardzo ważne, ponieważ każde łożysko jest inne, a co za tym idzie elementy te, mogą być lepszej lub gorszej jakości. Wiele osób podczas poszukiwania łożyska kieruje się nie tylko ceną, ale także jakością wykonania tego elementu.

Konkretny producent, którego produkt wybierzemy również, ma znaczenie, o czym niestety zapominają kupujący. Poza tym wpływ mają tutaj także same tokarki CNC, do których poszukujemy poszczególne części.

Dobre łożyska do wrzeciona muszą być dopasowane do konkretnego urządzenia. Ponadto ważne są tutaj też parametry tokarki, gdyż praca każdego modelu tego urządzenia może wyglądać nieco inaczej.

Dwa rodzaje łożysk

Podczas wyboru łożyska warto wiedzieć, że wyróżniamy tutaj dwa rodzaje: łożyska maszynowe oraz łożyska stożkowe. Każdy z nich jest przeznaczone do maszyn mających konkretne zastosowanie. W przypadku łożysk maszynowych praca wrzeciona charakteryzuje się szybką obróbką, gdzie prędkość wynosi ponad 2000 obrotów.

Należy dodać, że łożyska maszynowe mogą być używane przez bardzo długo czas, co jest oczywiście dobrą wiadomością dla właścicieli tokarek. Natomiast w przypadku łożysk stożkowych prędkość pracy musi być niższa, jednak pomimo tego ten rodzaj łożysk jest równie często wybierany. Wybór łożyska nie zawsze jest łatwy dlatego, zanim podejmiemy ostateczną decyzję, należy zastanowić się, jaką obróbkę będziemy przeprowadzać na tokarce.

Dlaczego wybór powinien być przemyślany?

Jak już wiadomo łożysko do tokarki zawsze, musi być dobrane z uwzględnieniem kilku ważnych czynników. Zakup łożyska, które nie będzie spełniało podczas obróbki określonych wymagań nie miałby sensu, a więc w tym przypadku należy się zastanowić, jakie łożysko będzie najlepsze.

Źle dobrane części mogą wpłynąć na estetykę obrabianych elementów, a co za tym idzie obróbka może nie spełniać naszych oczekiwań. Co więcej, może to generować dodatkowe koszty z racji tego, że będziemy musieli kupić kolejne części.

Może spodobać Ci się również:

photo 1581584731241 c134a1afe9a0cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyOHx8ZGVudGlzdCUyMGRlbnRhbHxlbnwxfDB8fHwxNjM5NDE2MjU1ixlibrb 1.2.1q80w1080

NFZ dentysta – co obejmuje? Jakie zabiegi refundowane dostępne są dla pacjentów?

1 września 2023

Wizyty w gabinecie dentystycznym to ważny aspekt dla osób, które chcą mieć piękny i zdrowy uśmiech. Dbanie o higienę jamy ustnej to nie wszystko, ponieważ tu ważne są też wizyty…

Czytaj więcej