Ból zęba – okrutna dolegliwość wymagająca szybkiej interwencji stomatologa

photo 1626736985932 c0df2ae07a2ecropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw5fHxkZW50aXN0JTIwZGVudGlzdHJ5fGVufDF8MHx8fDE2NDg1NjY4OTUixlibrb 1.2.1q80w1080

Chyba nie ma na świecie człowieka, którego choć raz nie bolał. Ząb. Każdy wie, że promieniujący ból może doprowadzić do skrajnych emocji. Bywa też często, że bolący ząb, który od razu nie został poddany leczeniu przestaje reagować na leki przeciwbólowe.

Jak w każdym przypadku, ból zęba również ma jakąś przyczynę. Pojawia się wówczas, gdy w uzębieniu następują zmiany patologiczne, a to już musi zdiagnozować stomatolog. Kraków Bronowice, to miasto, w którym są specjalistyczne gabinety oferujące pomoc przy dotkliwym bólu zęba.

Źródło bólu, czyli co tak naprawdę w zębie boli?

Ząb to nie jest tylko kość osadzona w dziąśle, jest to pełna i skomplikowana struktura, w której wiele tkanek jest narażonych na czynniki chorobowe. Ból zęba zawsze ma w tym przyczynę i nie należy jej bagatelizować, za to warto regularnie, przynajmniej dwa razy do roku odbyć kompleksową kontrolę stomatologiczną.

Bolące zęby to oznaka takich schorzeń jak próchnica, paradontoza i wielu innych, włączając w to również nowotwory. Boli w zębie okostna, przyzębie lub miazga. Wrażliwe części przyzębia to odsłaniające się nadmiernie szyki. Bywają też przypadki, że przyczyną bólu zęba jest źle wykonany zabieg stomatologiczny.

Rodzaj bólu zęba – jak sobie z nim radzić?

Ból zęba może mieć różne podłoże i objawiać się w różnoraki sposób. Spowodowany nagłą zmianą temperatury i nadwrażliwy ząb w kontakcie z gorącym lub zimnym napojem, czy też słodkim lub kwaśnym produktem daje odczucie rwącego, przeszywającego bólu. Mija dość szybko i często nie stanowi większego problemu.

Inaczej jest z powstałym w przyzębiu stanem zapalnym. Zbierająca się ropa w dziąśle, w okolicy nadpsutego zęba to ból ciągły, narastający i pulsujący. Wówczas niezwłocznie należy poszukać pomocy i podjąć leczenie. Dentysta oczyści miejsce wystąpienia stanu zapalnego i z pewnością zaordynuje antybiotykoterapię.

Bolący ząb i zabiegi stomatologiczne

Zdrowe i piękne uzębienie zawsze jest efektem odpowiedniej higieny jamy ustnej, a także regularnych wizyt u stomatologa. Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne na zębach bez zmian chorobowych są bezbolesne, warto więc poddać się okresowemu, kompleksowemu oczyszczeniu uzębienia. Kiedy jednak boli, każde dotknięcie w okolicy źródła tego bólu jest bardzo nieprzyjemne.

Stomatolog w leczeniu chorego i bolącego zęba stosuje środki znieczulające miejscowo, przez co, każdy zabieg, włączając leczenie kanałowe, jest mniej nieprzyjemny. O zęby trzeba dbać regularnie, wówczas jest szansa, że dopóki nie nastąpi przypadkowy uraz, lub nie zostanie przeziębiona okostna, nie pojawią się problemy z bólem zębów.

Może spodobać Ci się również:

photo 1482731215275 a1f151646268ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Tynk gipsowy – jak położyć go na ścianę?

1 marca 2022

Dzięki tynkowaniu możemy w odpowiedni sposób zabezpieczyć ściany przed działaniem wilgoci. Aby przygotowana powłoka wytrzymała przez wiele lat, trzeba zachować jednak kilka podstawowych zasad. Niezależnie od tego, czy przeprowadzamy proces…

Czytaj więcej